/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

UOKiK kończy postępowanie w sprawie zmowy na rynku płyt drewnopochodnych

DREWNO.PL

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2017-11-28


Blisko 6 lat zajęło Urządowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie dowodowe w sprawie zmowy cenowej na rynku płyt drewnopochodnych. Możliwe, że wkrótce zostanie wydana decyzja o ukaraniu firm, które naruszyły prawo konkurencji. Winnym grożą wielomilionowe kary.

UOKiK kończy postępowanie w sprawie zmowy na rynku płyt drewnopochodnychUOKiK kończy postępowanie w sprawie zmowy na rynku płyt drewnopochodnychFot. D.Jabłoński

Zbliża się finał postępowania antymonopolowego w sprawie zmowy cenowej na rynku płyt drewnopochodnych jakie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął w październiku 2011r. Postępowaniem objętych zostało pięć podmiotów: Pfleiderer Grajewo S.A., (obecnie Pfleiderer Group S.A.), Pfleiderer Prospan S.A. (obecnie Pfleiderer Wieruszów sp. z o.o.), Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., Kronospan Mielec Sp. z o.o. oraz Kronopol Sp. z o.o. (obecnie Swiss Krono sp. z o.o.)

Z informacji uzyskanych przez UOKiK w wyniku kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców wynikało, że mogli oni ustalać ze sobą ceny płyt wiórowych i pilśniowych, a także wbrew prawu, wymieniać informacje handlowe dotyczące warunków sprzedaży tych produktów. Praktyki te mogły wywierać negatywny wpływ nie tylko na rynek krajowy, ale również na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, wobec czego prowadzone postępowanie miało sprawdzić czy zakazane porozumienie złamało tak przepisy krajowe, jaki i unijne.

27. października br.  UOKIK powiadomił Komisję Europejską o przewidywanej decyzji stwierdzającej naruszenie przepisów europejskich, z czego można wnioskować, że również tych obowiązujących w Polsce.  W tym tygodniu zawiadomienia o zakończeniu postępowania otrzymały firmy podejrzane o udział w zmowie. Teraz przedsiębiorstwa mają 14 dni na zapoznanie się z wynikami dochodzenia i wniesienie swoich uwag.

Oznaczać to może, że wkrótce  (prawdopodobnie na początku przyszłego roku) UOKiK wyda decyzję stwierdzającą naruszenie prawa konkurencji. Zaangażowanym w nielegalne działania firmom grożą grzywny o wysokości do 10% przychodów osiągniętych przez daną spółkę w roku poprzedzającym rok wydania decyzji.

Gdyby kary zostały ustalone na maksymalnym możliwym poziomie ich łączna wartość może wynieść kilkasetmilionów złotych.

W wyniku działań prowadzonych w powyższej sprawie, UOKiK wykrył też inne działania niezgodne z prawem konkurencji. W 2013r. Kronopol Sp. z o.o.  ukarany został grzywną w wysokości blisko 14 mln zł za ustalanie z autoryzowanymi przedstawicielami oraz hurtowniami przedstawicielskimi minimalnych hurtowych cen odsprzedaży swoich produktów.

 

Aktualizacja 29.12.2017


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz