/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOMY Z DREWNA

NFOŚiGW: 50 mln zł na dofinansowanie domów drewnianych

Autor: oprac. dja
Źródło: NFOŚiGW
Data: 2017-11-25


50 mln zł planuje wydać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Poprawa, jakości powietrza. Dofinansowanie energooszczędnych domów drewnianych”. Do 1. grudnia br. NFOŚiGW prowadzi konsultacje w sprawie jego zasad.

NFOŚiGW: 50 mln zł na dofinansowanie domów drewnianychNFOŚiGW: 50 mln zł na dofinansowanie domów drewnianychFot. D.Jabłoński

Program priorytetowy „Poprawa, jakości powietrza. Część 7) Dofinansowanie energooszczędnych domów drewnianych” jest jednym z głównych działań projektu realizowanego we współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz Lasami Państwowymi pn. „Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”, który jest uzupełnieniem rządowego programu „Mieszkanie plus", a tym samym odpowiedzią na niewystarczającą liczbę mieszkań na polskim rynku.

Jak informuje NFOŚiGW, dofinansowanie budownictwa drewnianego wpisuje się w „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” oraz w cele NFOŚiGW, do których należy m.in. wspieranie przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości powietrza, zlokalizowanych w słabiej rozwiniętych regionach kraju, dzięki czemu kierowane środki, obok walorów ekologicznych, odgrywają ważną rolę w procesie społecznego i gospodarczego rozwoju Polski.

Na bazie doświadczeń z Programu Priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował program dofinansowania energooszczędnych domów drewnianych. Program skierowany będzie do osób fizycznych chcących wybudować lub kupić jednorodzinny dom drewniany.

Obecnie trwają konsultacje dotyczące opracowanego przez NFOŚiGW programu. Opinie składać można do 01.12 2017r. do godz. 15:30.

34.500 zł dotacji do kredytu
Według planów NFOŚiGW osoby budujące lub kupujące w okresie 01.01.2017r. do 31.12.2022r. energooszczędne domy w technologii drewnianej za pomocą kredytów w wybranych bankach, będą mogły uzyskać częściową spłatę ich kapitału, w wysokości do 34.500 zł.

Dofinasowanie objąć ma:
1. budowę domu drewnianego jednorodzinnego,
2. zakup domu drewnianego jednorodzinnego,
3. domy, o których jest mowa w pkt. 1) i pkt. 2) powyżej, zrealizowanych w okresie kwalifikowalności, ale przed podpisaniem umowy o kredyt z dotacją.

Budynek musi spełniać standard energetyczny określony w ust. 7.2.

Przez dom drewniany jednorodzinny należy rozumieć budynek wykonany w technologii drewnianej wolno stojący albo samodzielną część domu bliźniaczego, albo szeregowego, przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe beneficjenta, co najmniej w połowie powierzchni całkowitej.

Przez budynek wykonany w technologii drewnianej należy rozumieć budynek zrealizowany na podstawie projektu budowlanego, z którego jednoznacznie wynika, że:
- drewno stanowi co najmniej 50 % całkowitej masy części nadziemnej tego budynku oraz część wykończenia (do masy całkowitej budynku nie wlicza się posadowienia i podpiwniczenia),
lub
- drewno stanowi podstawowy materiał, z którego wykonano co najmniej konstrukcję nośną budynku, ściany, stropy oraz część wykończenia (do masy całkowitej budynku nie wlicza się posadowienia i podpiwniczenia


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz