/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W OGRODZIE

Mały domek na narzędzia w ogrodzie

Autor:
Źródło:
Data: 2017-11-19


Modne dotychczas na Zachodzie domki narzędziowe coraz częściej pojawiają się również na polskich podwórkach. Nic dziwnego - dzięki niewielkiej, zamykanej szopce łatwiej zachowamy ład i porządek na działce. Schowamy tam meble ogrodowe i rowery, ułożymy łopaty, zabezpieczymy elektronarzędzia.

Fot. Ogrodosfera

Najlepszy domek narzędziowy - z jakich materiałów?
O ile w przypadku Wielkiej Brytanii czy Szwecji najczęściej są to domki blaszane lub plastikowe, tak w Polsce widoczny jest nasz rodzimy sentyment do drewna. Drewno jest trudniejsze w utrzymaniu, jednak nie można odmówić mu uroku - małe drewniane chatki ogrodowe zdecydowanie lepiej niż plastikowe ozdabiają ogród.

Skąd wziąć drewniany domek ogrodowy?
Domki narzędziowe z drewna możemy zbudować samodzielnie: musimy znaleźć źródło dobrze przygotowanego, przesuszonego i zaimpregnowanego drewna, a także zorganizować dostosowany do naszych potrzeb projekt domku. Pracę, w zależności od posiadanych umiejętności i zasobności w narzędzia, możemy wykonać własnoręcznie, lub zlecić ekipie remontowo-budowlanej. Dodatkowo, potrzebne będzie auto do transportowania wszystkich potrzebnych elementów. Jak widać, jest to angażujące zajęcie. Alternatywą, która pozwala zaoszczędzić sobie wysiłków i ewentualnych błędów wynikających z braku doświadczenia, jest kupno gotowego domku z drewna.

Sosna, świerk czy jodła?
Oferta sklepów oferujących gotowe konstrukcje, przeznaczone do samodzielnego złożenia, jest coraz więcej na polskim rynku. Zwykle są zbudowane z drewna iglastego (najczęściej ze świerku lub sosny, rzadziej natomiast z modrzewia lub jodły), które jest trwałe, ma ładny kolor i bez problemu zniesie zimy z naszego kręgu klimatycznego. Dodatkowo, deski z drewna iglastego, przy zachowaniu często zbliżonej jakości do tych wykonanych z drewna liściastego, mają zawsze niższą cenę.

Fot. Ogrodosfera

W sklepach najczęściej znajdziemy domki z drewna iglastego. Na zdjęciu powyżej widzimy niewielki domek z drewna sosnowego, z przylegającą wiatą. Producent określa czas składania domku na ok. 5 godzin. Deski, z których należy złożyć domek, mają po 1,8 cm grubości. Składa się je metodą pióro-wpust, co pozwala przewidywać, że domek będzie wystarczająco odporny na zawilgocenie. Dodatkowym elementem, który sprzyja utrzymywaniu izolacyjności cieplnej jest okienko wyposażone w materiał z PCV, zamiast szkła. Domki z drewna sosnowego często wybierane są ze względu na wyjątkowo efektowny rysunek drewna tego gatunku.

Spośród gatunków iglastych, najtańsze jest drewno sosnowe. Jest proste w obróbce, ale wymaga intensywnych zabiegów impregnacyjnych - bez tego może być stosunkowo łatwo podatne na nasiąkanie wilgocią i wypaczanie. Jest nieco mniej wytrzymałe niż jodła, jednak naturalny rysunek drewna tego gatunku zdecydowanie przewyższa wszystkie inne z grona iglastych.

Osoby, które kupują drewniany domek do ozdoby, powinny postawić własnie na sosnę (w porównaniu: usłojenie jodły jest mniej regularne, co też wiąże się z większą tendencją do pękania desek jodłowych wzdłuż usłojenia). Równie tani, wytrzymały i nie ustępujący właściwie estetyką jak sosna, jest świerk. Mimo że nie jest łatwo zaimpregnować świerk (jest bogaty w żywice), to wyjątkowo łatwo, na tle innych rodzajów drewna iglastego, poddaje się barwieniu na dowolny kolor. Dzięki temu, że świerk jest drzewem żywicznym, w domku w tym przypadku zawsze będzie unosić się piękny zapach lasu.

Fot. Ogrodosfera

Domek narzędziowy z drewna świerkowego, zbudowany z desek o grubości ok 1,9 cm. Domek ma powierzchnie 5 m². Pokryty jest dwuspadowym dachem, zabezpieczającym obiekt przed zalegającą wodą opadową. 

Fot. Ogrodosfera

Domek powyżej zbudowany jest z desek drewna świerkowego o przekroju równym 2,8 cm. Deski tej grubości pozwalają na korzystanie z domku dwojako: jedna z dwóch wyodrębnionych części, doświetlona oknem, może stanowić miejsce majsterkowania w ogrodzie nawet w czasie chłodniejszych dni. Druga natomiast, zamykana solidnym zamkiem, może stanowić schowek na rowery, meble ogrodowe, kosiarki i inne sprzęty, które musimy przechowywać na działce. Łączna powierzchnia domku: 14 m². 

Fot. Ogrodosfera

Drewno świerkowe wyjątkowo łatwo poddaje się zabiegom barwienia, a farba położona na powierzchni desek świerkowych utrzymuje się na wyjątkowo długo. Na zdjęciu: domek o powierzchni 9 m². Stworzony z desek świerkowych o grubości 2,8 cm. 

...a może modrzew?
Modrzew natomiast jest w tym zestawieniu najdroższy, jest też gatunkiem o największej naturalnej twardości i odporności na nasiąkanie wilgocią. Aby profesjonalnie przygotować modrzew, potrzeba dużo cierpliwości, umiejętności i zastosowania technik, które ćwiczy się w miarę nabywania tak zwanego obycia z drewnem. Dlatego, jeśli decydujemy się na inwestycję właśnie w modrzew, zwróćmy uwagę na to, czy deski modrzewiowe dostarczane przez producenta są faktycznie fachowo przygotowane. Co to oznacza?


Drewno przygotowane do budowy - czyli jakie?
Drewno, z którego mamy otrzymać wytrzymały domek ogrodowy powinno być czterostronnie strugane, krawędzie desek powinny być sfazowane, a jego wilgotność nie może przekraczać 19%. Deski ze śladami obecności jakichkolwiek grzybów, pleśni, czy owadów, powinno być bezwzględnie eliminowane z użycia jako materiał budulcowy.

Dostateczna suchość drewna jest szczególnie pożądana, aby w przyszłości ograniczyć jego „pracowanie“ - musi być stabilne wymiarowo i odporne na odkształcanie, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Przed zakupem, warto dowiedzieć się, w jaki sposób suszono drewno. Najlepsza metoda suszenia to sezonowanie, czyli odłożenie desek na stos zapewniając im odstępy dla zdrowej cyrkulacji powietrza. Optymalna długość takiego naturalnego suszenia to 1-2 miesiące (wiele też zależy od temperatury otoczenia i od grubości samych desek).

Na koniec, warto wspomnieć o jednym z najbardziej istotnych elementów wpływających na żywotność drewna, a co za tym idzie: na trwałość samego domku. Mianowicie, obiekt nie może stać na gołej ziemi. Konieczne jest przygotowanie specjalnego podłoża - warstwy betonu (może to być wylewka), punktowo rozstawionych słupów fundamentowych lub legarów ustawionych na nienasiąkliwych materiałach. W przeciwnym wypadku, drewno, z którego skonstruowany jest domek, będzie "piło" wodę z gleby, a to w prostej linii doprowadza do jego natychmiastowej degradacji. Poniżej na filmie pokazano, w jaki sposób samodzielnie wykonać takie podłoże:
 

Podsumowanie
Drewniane domki ogrodowe ozdobią nasz ogród, będą wygodnymi magazynkami (szczególnie użytecznymi, gdy na posesji brak garażu i piwnicy) oraz zapewnią komfort przy przeprowadzaniu prac ogrodniczych. Mimo że dostęp do gotowych modeli jest bardzo prosty, to diabeł tkwi w szczegółach. Warto przyjrzeć się dokładnie jakości drewna, z których są wykonane , aby inwestycja w domek była zakupem na lata

*Na zdjęciach widzimy popularne drewniane domki ogrodowe z Ogrodosfery


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz