/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

Fabryka Konstrukcji Drewnianych planuje dywersyfikować działalność

Autor: oprac. dja
Źródło: Fabryka Konstrukcji Drewnianych
Data: 2017-11-16


Dynamiczny rozwój Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A. potwierdzają dane finansowe za trzy kwartały 2017r. Spółka zwiększyła przychody o ponad 18% i zysk o ponad 100%. Zarząd firmy prognozuje dalszy rozwój i zapowiada dywersyfikację działalności.

Fabryka Konstrukcji Drewnianych dywersyfikuje działalnośćFabryka Konstrukcji Drewnianych dywersyfikuje działalnośćFot. FKD

Posiadanie większościowego udziału w rynku budowy magazynów soli jest kluczowym czynnikiem dzięki któremu FKD od dwóch lat w imponującym stylu poprawia wyniki sprzedaży.  W ciągu trzech kwartałów 2017r. spółka uzyskała przychody na poziomie 11,358 mln zł (2016: 9,620 mln zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 3,321 mln zł (2016: 1,415 mln zł), a zysk netto 2,113 mln zł (2016: 1,057 mln zł).

-Opublikowane przez nas wyniki za trzy kwartały 2017 roku w pełni wpisują się w nasze założenia. Wzrost przychodów jest efektem regularnie rosnącego portfela kontraktów, które już realizujemy lub zaczniemy realizować w najbliższej przyszłości. Dzięki unikalnym przewagom konkurencyjnym i korzystnej pozycji negocjacyjnej w segmencie budowy magazynów soli oraz kontroli kosztów jesteśmy w stanie uzyskiwać dobre i rosnące marże zarówno EBITDA, jak i netto - skomentował Waldemar Zieliński, Prezes Zarządu Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy zarząd FKD informował o podpisaniu nowych kontraktów na realizację prac podwykonawczych przy budowie obwodów utrzymania dróg, w tym budowę magazynów soli o łącznej wartości prawie 19 mln zł. Obecnie spółka bierze udział w przetargach na budowę 60 magazynów soli na zlecenie GDDKiA i ma nadzieją na podpisanie umów w większości projektów.

Strategia rozwoju

Zarząd Fabryki Konstrukcji Drewnianych przyjął strategię rozwoju spółki na lata 2017–2020, zakładającą dynamiczny rozwój prowadzonej działalności. Realizując strategię, firma zamierza skupić się na trzech podstawowych zadaniach: zmianie i uporządkowaniu struktury grupy kapitałowej, akwizycjach oraz wyznaczenie nowych kierunków rozwoju oraz ugruntowanie obecnych.

Akwizycje
Spółka planuje rozbudować grupę kapitałową poprzez akwizycję przedsiębiorstw działających w sektorze prac drogowych, co umożliwi wykonywanie niewielkich prac drogowych, w tym nawierzchni asfaltowych oraz drobnych prac remontowych w ramach swojej grupy kapitałowej co uniezależni ją w tym zakresie od podmiotów zewnętrznych.

–Spółka wielokrotnie spotkała się z trudnościami w zakresie wykonawstwa na obiektach, których jest generalnym wykonawcą. Podłoże asfaltowe jest nierozłącznym elementem budowy magazynów soli. Coraz więcej zadań realizowanych jest obecnie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, więc kontrakty obejmują także wykonanie prac drogowych - informuje zarząd.

Dywersyfikacja działalności
Fabryka Konstrukcji Drewnianych planuje zaangażować się mocniej na rynku konstrukcji wielkogabarytowych z drewna oraz budownictwa mieszkaniowego.

W przypadku konstrukcji wielkogabarytowych, wykorzystując doświadczenia lat ubiegłych, spółka uczestniczy tylko w projektach, w których ma zagwarantowaną płatność oraz takich, gdzie specyfika produktu (np. gabaryt) ogranicza do minimum konkurencję i daje możliwość negocjacji zarówno warunków cenowych, jak i gwarancji.

W najbliższej przyszłości FKD zamierza uczestniczyć w postępowaniu przetargowym na wybudowanie konstrukcji zadaszenia magazynów dla portu w Gdyni, o średniej wartości 5 mln zł sztuka, konstrukcji zadaszenia hali sortowni w Warszawie (o wartości 2,8 mln zł), zadaszenia hali sportowej w Gnieźnie (2,9 mln zł).

Spółka zamierza również powołać do życia podmiot, wyspecjalizowany w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Budownictwo jednorodzinne to dla FKD nowy segment działalności. Firma zrealizowała już kilka takich obiektów, jednak były to zindywidualizowane projekty architektonicznie.

Obecnie przygotowano kilka standardowych projektów domów jednorodzinnych, realizowanych w cenach 200–260 tys. zł, w stanie deweloperskim. Projekty te zostały zoptymalizowane w taki sposób, aby dotrzeć do młodego małżeństwa z niezbyt zasobnym portfelem.

W ocenie FKD jest to obiecujący kierunek rozwoju, tym bardziej, że zgodnie z przeprowadzonym rozpoznaniem u konkurencji, średni czas oczekiwania to 6 do 8 miesięcy, z czego spółka wnioskuje o dużym popycie na tego typu obiekty. Obecne trendy w budownictwie jednorodzinnym, jasno wskazują, że drewniane budownictwo szkieletowe ze względu na jego energooszczędność, szybkość i niskie koszty budowy będzie coraz popularniejsze także w Polsce.

W październiku spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu na realizację pilotażowego projektu budowy osiedla domów jednorodzinnych w Starym Tomyślu, o wartości ponad 4 mln zł. -Jesteśmy przekonani, że będzie to miało odzwierciedlenie w wynikach finansowych kolejnych okresów – mówi Waldemar Zieliński

Inwestycja w przerób drewna
Planowane inwestycje Fabryki Konstrukcji Drewnianych dotyczą w dużej mierze potencjału produkcyjnego w zakresie drewna klejonego i konstrukcyjnego KVH.

Spółka już teraz dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym w zakresie obróbki drewna, jak i produkcji drewna klejonego. Linia o możliwościach produkcyjnych do 40 metrów długości wiązara klejonego jest jedną z dwóch w Polsce oraz jedną z niewielu w Europie. Nowoczesny system produkcji umożliwia realizację zindywidualizowanych zamówień przy bardzo niskim zaangażowaniu pracowniczym.

Firma planuje zwiększać rentowność tego segmentu działalności produkcyjnej poprzez samodzielne przetarcie, segregowanie i suszenie drewna. Obecnie pozyskiwany surowiec, pomimo że jest najwyższej jakości, zakupywany jest zagranicą, co wiąże się z ekspozycją na ryzyko kursowe oraz marżą pobieraną przez dostawców.

Remedium na ten stan rzeczy ma być posiadanie własnej suszarni i linii do przetarcia drewna. W tym celu, w roku 2016 podjąto działania w celu uzyskania stosownych zezwoleń na wybudowanie kolejnych obiektów produkcyjnych. FKD posiada odpowiedni teren, a także infrastrukturę energetyczną oraz drogową umożliwiającą ich budowę.

Zdaniem zarządu spółki, rozszerzenie zakresu działalności o przetarcie i suszenie pozwoli na obniżenie kosztów surowcowych oraz sprostanie dynamicznie rosnącemu popytowi, umożliwiając jednocześnie dotarcie do nowych odbiorców, co powinno przełożyć się na istotne zwiększenie udziału w rynku.

FKD planuje sprzedaż elementów z drewna konstrukcyjnego łączonego na długość typu KVH. Na podstawie doświadczenia w branży, spółka szacuje aktualne zapotrzebowanie rynku krajowego na ok. 30–50 tys. m3 rocznie. Patrząc na dane dla rynków zachodnioeuropejskich (roczna konsumpcja drewna klejonego w Niemczech to około 1 mln m3 w Niemczech oraz 1,4 mln we Włoszech) firma oczekuje szybkiego wzrostu popytu na tego typu konstrukcje.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz