/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Lasy Państwowe chcą negocjować sprzedaż drewna z wiatrołomów z wybranymi podmiotami

Lasy Państwowe

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2017-11-13


Jak zapowiada dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski, w związku z trudnościami ze sprzedażą drewna poklęskowego Lasy Państwowe planują rozpocząć negocjacje z podmiotami, które zadeklarują wolę zakupu dużych ilości takiego drewna.

Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów PaństwowychKonrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów PaństwowychFot. Lasy Państwowe

Do końca października br. Lasy Państwowe pozyskały ok. 1,2 mln m3 drewna z wiatrołomów jakie powstały w wyniku huraganu z połowy sierpnia. Do końca roku zaplanowano pozyskanie dalszych 1,7 mln m3. Uprzątanie szkód szacowanych na 10 mln m3 drewna ma potrwać do połowy 2019r. Na terenach nadleśnictw dotkniętych klęską pracuje około 250 przedsiębiorstw leśnych, 283 harwestery, 311 forwarderów i 530 ciągników zrywkowych. Oprócz podmiotów krajowych, działają firmy z Estonii, Chorwacji, Finlandii, Szwecji i Czech.

Jak poinformomował podczas konferencji prasowej dyr. Tomaszewski, w związku z trudnościami ze sprzedażą drewna poklęskowego Lasy Państwowe planują rozpocząć "klasyczne negocjacje" z podmiotami, które zadeklarują wolę zakupu dużych ilości drewna - w tym również z firmami dotychczas nieobecnymi na krajowym rynku (można domyślać się, że chodzi o podmioty zagraniczne lub nowych inwestorów). Rozmowy takie mają zostać przeprowadzone do końca listopada br.

Do tego czasu drewno poklęskowe ma być oferowane na aukcjach e-drewno z "systematycznym, umiarkowanym" obniżaniem cen, aż do momentu zrównoważenia popytu i podaży.

Wideo: Konferencja prasowa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych 08.11.2017r.

Jakość drewna z wiatrołomów
Zdaniem Tomaszewskiego, wbrew podnoszonej "przez czterech dyżurnych krytyków Lasów Państwowych" kwestii obniżonej jakości drewna pohuraganowego, nie ma problemu z jego jakością. Według dyrektora, drzewa w Borach Tucholskich mają mniejsze wymiary (oryg.: "dymensje") niż np. miało to miejsce w przypadku wiatrołomów w Puszczy Piskiej, w związku z czym podczas sierpniowego huraganu drzewa połamały się "jak zapałki" i nie mają takich uszkodzeń wewnętrznych jak surowiec z Pisza. Jak powiedział dyrektor generalny LP, leśnicy przeprowadzili również próbny przerób drewna z wiatrołomów w swoim tartaku w Lęborku, dzięki czemu nauczyli się jak przygotowywać kłody będące pełnowartościowym surowcem..

Według dyr Tomaszewskiego, dowodem na potwierdzenie tezy, że drewno pozyskiwane z terenów klęskowych jest pełnowartościowe jest fakt, że za wyjątkiem jednego klienta, wszyscy inni zgodzili się odbierać surowiec z wiatrołomów w ramach dotychczasowych (wcześniej zawartych) cen i umów.

Drewno energetyczne
Lasy Państwowe poinformowały, że zainteresowanie "drewnem energetycznym" z terenów klęski wyraziły zakłady energetyczne. Jak poinformował dyr. Tomaszewski, na chwilę obecną, ze względu na brak odpowiednich przepisów, rozmowy dotyczą wyłącznie pozostałości pozrębowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz