/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PROGRAM OGRODOWY

Grupa Stelmet podsumowuje inwestycję w Grudziądzu

Stelmet

Autor:
Źródło: Stelmet
Data: 2017-11-11


Grupa Stelmet formalnie zakończyła budowę ostatniego etapu Zakładu Produkcji Drewnianej Architektury Ogrodowej w Grudziądzu i rozliczyła inwestycję. Do końca września 2017r. nakłady na budowę i wyposażenie zakładu wyniosły 238 mln zł. Fabryka działa na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki czemu spółka będzie mogła uzyskać korzyści podatkowe.

Grupa Stelmet podsumowuje inwestycję w zakład produkcji drewnianej architektury ogrodowej MrGarden w Grudziądzu Grupa Stelmet podsumowuje inwestycję w zakład produkcji drewnianej architektury ogrodowej MrGarden w Grudziądzu Fot. D.Jabłoński

Zakład Produkcji Drewnianej Architektury Ogrodowej (DAO) w Grudziądzu jest największym i najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym Grupy Stelmet i jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących drewnianą architekturę ogrodową w Europie. Budowę zakładu, zlokalizowanego na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozpoczęto w kwietniu 2015r. Rozruch zakładu nastąpił we wrześniu 2016r., a produkcja pierwszych partii wyrobów gotowych miała miejsce w październiku 2016r.

Od uruchomienia produkcji do końca września br. wyprodukowano blisko 50 tys. tys. m3 wyrobów gotowych drewnianej architektury ogrodowej. Zdolności produkcyjne grudziądzkiego zakładu systematycznie wzrastały i z końcem września 2017r. wyniosły ponad 80 tys. m3 DAO rocznie. Zgodnie z planowanym dalszym rozwojem mocy produkcyjnych, w roku obrotowym 2017/18 w zakładzie zainstalowane zostaną kolejne maszyny i urządzenia. Łączna wartość inwestycji w zakład produkcji DAO MrGarden do końca roku obrotowego 2017/18 wyniesie około 243 mln zł.

Umiejscowienie zakładu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej pozwoli spółce MrGarden na uzyskanie pomocy publicznej w maksymalnej wysokości 50% kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych, które wyniosły 225 mln zł. Pomoc ta może mieć formę zwolnienia z podatku od nieruchomości do końca 2024r. oraz zwolnienia z podatku dochodowego do końca okresu funkcjonowania SSE.

Zobowiązania spółki określone w pozwoleniu na działalność na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostały wypełnione ze znaczną nawiązką. W ramach umowy z PSSE, spółka MrGarden zobowiązała się do inwestycji o wartości co najmniej 150 mln zł i zatrudnienie w Grudziądzu nie mniej niż 120 pracowników do końca 2018r. Tymczasem już na koniec września 2017r. zatrudnienie w zakładzie MrGarden wynosiło około 450 osób.

W fabryce w Grudziądzu produkowane są wyroby drewnianej architektury ogrodowej przeznaczone do grodzenia, wyposażenia i dekoracji ogrodów, parków, tarasów i innych przestrzeni o charakterze rekreacyjnym. Wyroby z Grudziądza są eksportowane głównie do Wielkiej Brytanii.

Historia budowy zakładu produkcji DAO MrGarden w Grudziądzu – kamienie miloweHistoria budowy zakładu produkcji DAO MrGarden w Grudziądzu – kamienie miloweFot. Stelmet

Latem 2015r. rozpoczęto roboty ziemne i prace przyłączeniowe. Jesienią 2015r. ruszył etap budowy fundamentów pod przyszłą konstrukcję, rozpoczęto również przygotowania gruntu pod place manewrowe i magazynowe. W listopadzie 2015r. rozpoczęło się stawianie hali produkcyjnej. Na początku 2016r. zamontowano główną linię służącą do przecierania drewna. Trwały też prace nad budową hali produkcyjnej. W czerwcu 2016r. nastąpiło uruchomienie sortowników drewna. W sierpniu 2016r. uruchomiono drugą linię przecierania drewna dedykowaną dla produktów na rynek brytyjski. We wrześniu 2016r. dokonano rozruchu zakładu, a w październiku rozpoczęto produkcję drewnianej architektury ogrodowej. W październiku 2016r. uruchomiono pierwszy autoklaw, a następne na przełomie 2016 i 2017 roku. Na koniec sierpnia 2016 uruchomiono suszarnie komorowe, a z końcem roku 2016 uruchomiono suszarnię najazdową.

Inwestycja zrealizowana została na działce o powierzchni 26,2 ha. Place składowe zakładu zajmują łącznie 12,5 ha, a powierzchnia wybudowanych budynków i wiat wynosi łącznie 5 ha. Głównym wykonawcą inwestycji i autorem projektu nowego zakładu MrGarden była firma Skanska.

Wiosną tego roku Grupa Stelmet, poprzez spółkę zależną MrGarden, rozpoczęła w Grudziądzu także budowę zakładu produkcji pelletu, który będzie zintegrowany z zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Rozpoczęcie działalności operacyjnej przez ten zakład planowane jest na I kwartał 2018r. Planowane nakłady wynoszą około 20 mln zł, a szacowane zdolności produkcyjne zakładu wyniosą około 40 tys. ton pelletu rocznie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Poczuj się jak w ogrodzie..

Piękne wizualizacje całego projektu. Tylko ciężko będzie firmie odnieść się do wartości typu " Robimy to bo kochamy.. Drewno, las naturę" skoro na blisko 30ha inwestycji przez beton nawet źdźbło trawy się nie przeciśnie, a co dopiero mówić o jakichś krzewach czy drzewach.

byForest [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-11-14 08:40:15

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz