/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

PARP uruchamia "Granty na dizajn" dla firm z branży meblowej

PARP

Autor: oprac. red
Źródło: PARP
Data: 2017-11-07


Program "Granty na dizajn" to wsparcie finansowe rozwój przedsiębiorstw, które zajmują się seryjną produkcją mebli, posiadają własne zaplecze produkcyjne i możliwość wdrożenia nowego wzoru, ale dotąd nie produkowały własnej kolekcji mebli i nie zatrudniały i nie korzystały z usług profesjonalnych projektantów mebli.

PARP uruchamia "Granty na dizajn" dla firm z branży meblowejPARP uruchamia "Granty na dizajn" dla firm z branży meblowejFot. D.Jabłoński

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości obecnie czeka na wnioski od podmiotów, które zostaną operatorami programu. Agencja wybierze cztery podmioty, z których każdy zapewni wsparcie profesjonalnych dizajnerów dla co najmniej 10 firm meblarskich z sektora małych i średnich firm, tak aby mogły stworzyć wzór własnego mebla. Wartość grantu dla jednego operatora wyniesie do 2,5 mln zł.

-Przemysł meblarski jest branżą innowacyjną, a wzornictwo przemysłowe jest jednym z ciekawszych narzędzi dostarczania innowacyjnych rozwiązań. W branży tej przeważają małe i średnie firmy, które mają największą zdolność absorpcji nowych technologii i technik wytwarzania. Chcemy im w tym pomóc, dlatego uruchamiamy dedykowany im projekt. Fundusze zapewni Program Inteligentny Rozwój - mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

-Polska jest piątym, największym, eksporterem mebli na świecie, po Chinach, Niemczech, Włoszech i USA. Ale tak dobre miejsce w rankingu eksportu polskie firmy meblarskie zawdzięczają przede wszystkim tańszym produktom, które wytwarzają dzięki niskim kosztom pracy. Trzeba dążyć do tego, żeby branża meblarska budowała swój potencjał konkurencyjny w oparciu o innowacyjny dizajn. Dlatego PARP oferuje instrument, który umożliwi mikro, małym i średnim producentom mebli, którzy nie współpracowali dotychczas z projektantami, nie tylko zaprojektowanie, ale także wyprodukowanie nowego wzoru mebla i pokazanie go na targach branżowych – informuje Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Podmiot, który chce zostać operatorem projektu musi wykazać się doświadczeniem w organizacji działań edukacyjnych dotyczących dizajnu lub w łączeniu projektantów z firmami. Warunkiem jest także posiadanie doświadczenia w projektowaniu (w tym np. mebli) dla przedsiębiorców oraz prowadzenie działalności na terenie Polski. Wnioskujący muszą zapewnić odpowiedni potencjał kadrowy i techniczny do realizacji projektu. W zespole projektowym muszą znaleźć się m.in.: koordynator projektu, dizajn menedżer, profesjonalni projektanci i doradcy.

Zadaniem operatora będzie współpraca z przynajmniej dziesięcioma małymi i średnimi przedsiębiorstwami z branży meblarskiej, które zajmują się seryjną produkcją mebli. Firmy te powinny posiadać własne zaplecze produkcyjne umożliwiające wdrożenie nowego wzoru ale nie korzystać do tej pory z usług projektantów mebli. Łącznie pilotażem zostanie objętych min. czterdziestu przedsiębiorców.

Wszystkie usługi dla firm będą stanowiły dla nich pomoc de minimis w maksymalnej kwocie 170 tys. zł. Aby je otrzymać, przedsiębiorcy będą musieli wnieść wkład własny na poziomie minimum 15%. Oznacza to, że każdy z nich otrzyma usługi o łącznej wartości do 200 tys. zł.

Operatorzy rozpoczną pracę z firmami w II kwartale 2018 roku, a zakończą w I kwartale 2020 roku. Projekt zostanie podzielony na kilka etapów. Pierwszy zakłada aktywną rekrutację przedsiębiorców z sektora MŚP oraz działania networkingowe. Drugi, najważniejszy etap polega na realizacji procesów projektowania przez projektantów, prowadzonych u przedsiębiorców i we współpracy z nimi. Według założeń, w rezultacie powstaną nie tylko nowe wzory mebli, ale również dokumentacje technologiczne niezbędne do wdrożenia ich do produkcji. Kolejny etap zakłada doradztwo w zakresie ich komercjalizacji. Na zakończenie przedsiębiorcy wezmą udział w targach branżowych, podczas których zaprezentują na wspólnym stoisku nowe produkty.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz