/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PROGRAM OGRODOWY

Stelmet nie znalazł opłacalnego celu akwizycji

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2017-10-19


Zarząd Stelmetu nie znalazł satysfakcjonującego celu akwizycji, w związku z czym podjął decyzję o zasileniu kapitału obrotowego spółki środkami finansowymi pozyskanymi z ubiegłorocznej emisji akcji.

Zakład Mr Garden w GrudziądzuZakład Mr Garden w GrudziądzuFot. Stelmet

W ramach oferty publicznej przeprowadzonej w październiku 2016 roku Stelmet S.A. pozyskał 42,3 mln zł netto z emisji nowych akcji. Zgodnie z informacjami prezentowanymi w prospekcie emisyjnym, środki te miały zostać przeznaczone na akwizycję podmiotu zagranicznego lub krajowego, a gdyby w ciągu 12 miesięcy nie udało się zrealizować transakcji, miały zostać przeznaczone na spłatę części kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w związku z budową zakładu produkcji drewnianej spółki.

Jak poinformował zarząd spółki, w ostatnim roku Stelmet przy wsparciu wiodących firm doradczych prowadził poszukiwania potencjalnych celów akwizycyjnych. Przeprowadził także wstępne, niewiążące rozmowy z podmiotami, które potencjalnie mogłyby zostać przejęte. Niestety nie przyniosły one zakładanych efektów i proces przejęcia nie został zrealizowany. Po analizie bieżącej sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej Stelmet oraz innych wariantów najbardziej efektywnego wykorzystania środków z emisji, podjęta została decyzja o pozostawieniu ich w kapitale obrotowym spółki.

Zdaniem zarządu spółki jest to zdecydowanie lepszy wariant, niż przeznaczenie tych środków na spłatę długoterminowego kredytu inwestycyjnego, z którego sfinansowano budowę zakładu w Grudziądzu.

–Środki pozyskane w ramach emisji akcji efektywnie obniżyły zadłużenie spółki. Dzięki pozostawieniu ich w kapitale obrotowym, nie musimy posiłkować się dodatkowymi kredytami krótkoterminowymi. Tym samym zachowujemy korzystniejszą strukturę zadłużenia w porównaniu z alternatywnym sposobem przeznaczenia tych środków, jakim była spłata kredytu długoterminowego. Jednocześnie zapewniamy sobie większą elastyczność w zakresie wykorzystania dostępnych źródeł finansowania działalności i rozwoju Grupy. Nadal monitorujemy rynek pod kątem celów do przejęcia. Jeśli takie znajdziemy, to na realizację procesów akwizycyjnych możemy potencjalnie przeznaczyć środki pieniężne pozostające w dyspozycji Spółki – mówi Piotr Leszkowicz, członek zarządu i dyrektor finansowy Stelmet.

Na koniec czerwca 2017 roku wskaźnik ogólnego zadłużenia liczony jako stosunek długu netto do kapitału zaangażowanego (kapitał własny + oprocentowany dług netto) wynosił 35% i był niższy o 5 pkt. proc. w porównaniu z końcem czerwca 2016 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz