/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

44 mln m3 drewna mogą pozyskać w przyszłym roku Lasy Państwowe

Puls Biznesu

Autor: oprac. red.
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2017-10-18


Lasy Państwowe zaplanowały wstępnie pozyskanie drewna na przyszły rok w ilości 44 mln m3 drewna - informuje Puls Biznesu. Ostateczną decyzję podejmie dyrektor generalny LP.

44 mln m3 drewna mogą pozyskać w przyszłym roku Lasy Państwowe44 mln m3 drewna mogą pozyskać w przyszłym roku Lasy PaństwoweFot. D.Jabłoński

Wzrost planowanego pozyskania wynika przede wszystkim z ogromnych ilości drewna pohuraganowego jakie w nadchodzącym roku muszą uprzątnąć dotknięte klęską nadleśnictwa.

Wzrost ilości drewna przeznaczonego do sprzedaży to dobra wiadomość dla przemysłu drzewnego. Nabywcy drewna mają jednak obawy względem układu sortymentowego i geograficznego planowanego do pozyskania drewna. W regionach dotkniętych huraganem spodziewane są braki surowca tartacznego, z kolei firmy kupujące drewno średniowymiarowe obawiają się ograniczenia podaży drewna w tradycyjnych dla nich lokalizacjach i zmuszenie ich do zakupów drewna poklęskowego, co spowoduje wzrost kosztów transportu. Zdaniem przedstawicieli firm zajmujących się produkcją płyt drewnopochodnych takie rozwiązanie w warunkach rynkowych jest do przyjęcia gdyby sprzedający obniżył cenę drewna, przynajmniej o tyle o ile wzrosną koszty logistyki zakupów.

Na bieżący rok PGL LP zaplanowały pozyskanie rekordowej ilości ok. 40,5 mln m3 surowca drzewnego, tj. ok. 1 mln m3 więcej niż rok wcześniej. Według danych udostępnionych przez LP za trzy kwartały 2017r. dla wybranych gatunków, tempo sprzedaży wskazywało na zrealizowanie założonego planu. W chwili obecnej nie wiadomo jak sprzedaż drewna poklęskowego wpłynie na ostateczną ilość pozyskanego w 2017r. drewna.

Nabywcy drewna, którzy skorzystają z większych dostaw drewna w latach 2017-2019 wynikających z klęski wiatrołomów, muszą zdawać sobie sprawę, że w kolejnych latach oferta sprzedaży drewna z Lasów Państwowych najprawdopodobniej będzie niższa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz