/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
EDUKACJA

Jednostki naukowe sektora leśno-drzewnego z wysokimi ocenami KEJN

Autor: oprac. red.
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Data: 2017-10-17


Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową jednostek naukowych. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, od 2013r. (kiedy przeprowadzono poprzednią ocenę) wzrosła liczba uczelni wiodących lub bardzo dobrych. Wśród wysoko ocenionych instytucji znalazły się jednostki działające na rzecz sektora leśno-drzewnego.

Jednostki naukowe sektora leśno-drzewnego z wysokimi ocenami KEJNJednostki naukowe sektora leśno-drzewnego z wysokimi ocenami KEJNFot. D.Jabłoński

Wśród blisko 1000 najwyżej ocenionych jednostek naukowych znalazły się następujące instytucje działające w sektorze leśno-drzewnym:

 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; Wydział Leśny - A
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; Wydział Leśny - A
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; Wydział Leśny - B
 • Politechnika Białostocka; Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce NZ1R - B
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; Wydział Technologii Drewna - B
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; Wydział Technologii Drewna - B
 • Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk - A
 • Instytut Badawczy Leśnictwa - B
 • Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk - B
 • Instytut Technologii Drewna - C

W ocenie parametrycznej wzięło udział ok. 180 czołowych ekspertów ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki pracujących w 20 zespołach ewaluacji oraz jednym zespole do spraw oceny jednostek prowadzących działalność naukową na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (członkowie posiadali uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych). Jednostki naukowe były oceniane w ustalonych przez KEJN grupach wspólnej oceny składających się z jednostek tego samego rodzaju i działających w zbliżonych dziedzinach nauki.

Ocenę przeprowadzono na podstawie informacji o efektach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej, podczas której brano pod uwagę cztery podstawowe kryteria:

 • osiągnięcia naukowe i twórcze,
 • potencjał naukowy,
 • praktyczne efekty działalności naukowej i artystycznej,
 • pozostałe efekty działalności naukowej i artystycznej.

Ponadto została przeprowadzona dodatkowa ocena ekspercka (6 kryteriów) w celu wyłonienia spośród jednostek z kategorią A, jednostek szczególnie wyróżniających się jakością prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, które zaliczone zostały do kategorii A+.

Zdaniem przedstawicieli KEJN uczelnie polepszyły swoje wyniki, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze kryterium, czyli osiągnięcia naukowe i twórcze. Oceniano w tym zakresie między innymi liczbę i jakość publikacji w renomowanych czasopismach naukowych, a także monografii. Choć w tym zakresie można zauważyć duże różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami nauki, widoczny jest trend wzrostowy, coraz więcej uczelni może pochwalić się bardziej prestiżowymi publikacjami.

Trend potwierdzają także dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Wg publikacji GUS „Nauka i technika”, liczba publikacji naukowych z polskimi afiliacjami w bazach SCImago (2008-2011) i Scopus (2012-2015) wzrosła w przeciągu ośmiu lat o 18262.

W stosunku do wyników poprzedniej oceny parametrycznej z 2013 roku (bez uwzględnienia zmian kategorii w wyniku rozpatrzenia odwołań):
wzrosła liczba jednostek naukowych kategorii A+ (z 36 do 47),
wzrosła liczba jednostek naukowych kategorii A (z 308 do 332),
zmniejszyła się liczba jednostek kategorii B (z 541 do 467),
wzrosła liczba jednostek kategorii C (z 77 do 147).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz