/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

Level(s) - Europa stawia na zrównoważone budownictwo

Autor: oprac. dja
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2017-09-29


Komisja Europejska uruchomiła dziś fazę pilotażową systemu Level(s), który wyznacza kierunki w jakim podążać będą unijne regulacje w zakresie zrównoważonego budownictwa. Program Level(s) to pierwszy instrument tego rodzaju opracowany do stosowania w całej Europie, który ma pomóc w transformacji sektora budownictwa. Nowo powstające budynki mają być jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.

Czy nowe regulacje Unii Europejskiej stanowić będą szansę dla budownictwa z drewna?Czy nowe regulacje Unii Europejskiej stanowić będą szansę dla budownictwa z drewna?Fot. D.Jabłoński

Level(s) to system dobrowolnej sprawozdawczości składający się z zestawu prostych wskaźników do pomiaru zrównoważonej charakterystyki środowiskowej budynków obejmujący cały cykl ich życia. Ujednolicenie danych pozwoli na analizą sektora budowlanego, m.in. porównywanie wpływu na środowisko i zdrowie człowieka różnych technologii konstruowania i wznoszenia budynków.

-Level(s) może pomóc nam stworzyć w całej Europie środowisko sprzyjające zrównoważonemu budownictwu oraz wesprze przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inicjujemy ten system podczas Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego, akcentując pozycję Unii jako światowego lidera. Stanowi on ważny krok w kierunku bardziej zasobooszczędnej i konkurencyjnej branży budowlanej w Europie - powiedział Karmenu Vella, unijny komisarz ds. środowiska, polityki morskiej i rybołówstwa.

Level(s) stosuje miarodajne wskaźniki oparte na istniejących narzędziach i standardach. Uwzględniają one energię, materiały, wodę, zdrowie i komfort, zmiany klimatu oraz koszty i wartość w całym cyklu życia budynków biurowych i mieszkalnych. Narzędzia i systemy certyfikacji w zakresie zrównoważonego charakteru mogą zawierać go jako moduł swoich produktów. Jest on otwarty i ogólnie dostępny

Level(s) powstał w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji z przedstawicielami branży i sektora publicznego. Jego centralnym elementem są wskaźniki wydajności dla obszarów takich jak: emisja gazów cieplarnianych, efektywne gospodarowanie zasobami i wodą, a także zdrowie i wygoda korzystania - wskaźniki te oparte są na istniejących już narzędziach i standardach. Cały system posłużyć ma wypracowaniu wspólnego rozumienia, czym jest w praktyce zrównoważone budownictwo rozumiane nie tylko jako sama efektywność energetyczna.

Level(s) - Zrównoważona charakterystyka środowiskowa budynkówLevel(s) - Zrównoważona charakterystyka środowiskowa budynkówFot. Komisja Europejska

Dobrowolna faza testowa Level(s) potrwa do 2019r. Komisja Europejska zachęca wszystkich realizujących projekty budowlane do poszerzenia wiedzy na temat tego systemu i udziału w projekcie pilotażowym, którego wyniki będą podstawą unijnych regulacji w zakresie budownictwa.

-To jasny sygnał dla rynku, że zrównoważone budownictwo z niszowego staje się normą. Wspólny cel, jakim jest budowanie budynków o niemal zerowym zużyciu energii w całej Europie, zmobilizował całą branżę. Teraz „wspólny język” zrównoważonego budownictwa pomoże nam naprawdę zmienić powszechnie stosowane rozwiązania - James Drinkwater, dyrektor europejskiej sieci regionalnej World Green Building Council, powiedział.

Level(s) skupia się na głównych aspektach efektywności środowiskowej budynku, oferując proste narzędzie analizy wszystkim, którzy chcą budować w bardziej zrównoważony sposób. Obejmuje on następujące aspekty: emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu życia budynku, cykle życia materiałów użytych do budowy – im mniej wpływają na środowisko i im łatwiej je odzyskać w celu dalszego wykorzystania - tym lepiej. Możliwość obiegu zamkniętego surowców, wydajne korzystanie z zasobów wodnych, zdrowe i wygodne pomieszczenia, dostosowywanie się do zmian klimatu i odporność na nie oraz koszt i wartość budynku w jego całym cyklu życia - to podstawowe kryteria oceny. Każdy wskaźnik Level(s) jest tak opracowany, by uwzględniać zarówno wpływ środowiskowy danego budynku, jak i priorytety w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie europejskim.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz