/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Drewno z wiatrołomów sprzedaje się słabo - wysokie ceny i skomplikowane procedury

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2017-09-25


Lasy Państwowe opublikowały wyniki I etapu sprzedaży drewna pozyskiwanego po sierpniowej klęsce wiatrołomów. Nabywców znalazło 19% wystawionego do sprzedaży surowca.

Drewno z wiatrołomów sprzedaje się słabo - wysokie ceny i skomplikowane proceduryDrewno z wiatrołomów sprzedaje się słabo - wysokie ceny i skomplikowane proceduryFot. D.Jabłoński

Lasy Państwowe nie wzięły pod uwagę wniosków przemysłu drzewnego i drewno poklęskowe postanowiły sprzedawać głównie w ramach tzw. "rynku dla rozwoju" i procedur jego dotyczących. Oznacza to m.in. ograniczenie liczby przedsiębiorstw jakie mogą dokonywać zakupów, ich zgoda na inwigilację przez LP oraz ograniczenia związane z obrotem nabywanym surowcem.

W pierwszym, zasadniczym etapie postępowania sprzedażowego nabywców znalazło zaledwie niecałe 19% oferowanego przez Lasy Państwowe drewna. Spośród 1,664 mln m3 umowami objęto tylko 312,6 tys. m3.

Nie oznacza to, że chętnych na drewno z wiatrołomów nie ma. Ilość złożonych przez potencjalnych nabywców ofert sięgnęła ponad 1,244 mln m3, jednak nie zostały one przez Lasy Państwowe przyjęte, najprawdopodbniej ze względu na zbyt niski poziom zoferowanych cen. Cała ta ilość drewna powinna też trafić do kolejnego etapu sprzedaże zgodnej z procedurą "rynku dla rozwoju".

Drewno z wiatrołomów sprzedawane jest również na aukcjach e-drewno, jednak nie cieszy się dużym powdzeniem i o ile jest sprzedawane, to w cenach wywoławczych. Przykładowo wśród kończących się w najbliższych godzinach ofertach Nadleśnictwa Rytel na drewno wielkowymiarowe kłodowane sosnowe
- 4.000 m3 - cena wywoławcza 212 zł/m3 - oferta 1 na 150m3 w cenie wywoławczej,
- 10.000 m3 - cena wywoławcza 199 zł/m3 - oferty 3 na 4900 m3 w cenie wywoławczej.

Z rozmów z przedsiębiorcami zajmującymi się przerobem surowca i informacji napływających do portalu Drewno.pl wynika, że sposób działania Lasów Państwowych nie sprzyja szybkiemu zagospodarowaniu drewna poklęskowego.  

Skomplikowana procedura sprzedaży i nierynkowe wymagania wobec nabywców drewna oraz obniżona jakość surowca, to główne przyczyny ograniczonych zakupów ze strony przemysłu.  

-Kupno drewna z wiatrołomów jest ryzykowne, sądzę że cena takiego surowca powinna być niższa o ok.1/3 w stosunku do drewna z planowego pozyskania. Zrekompensowało by to niższą jakość i większy koszty transportu - mówi właściciel tartaku z okolic Warszawy.

Drewno z wiatrołomów w zdecydowanej większości posiada obniżone parametry techniczne. Na chwilę obecną to głównie pęknięcia i szybko postępująca sinizna. Niestety za niższą jakością surowca nie podążają niższe ceny. Drewno wielkowymiarowe pozyskiwane jest w postaci kłód o długości 3-4m. W dużej części tartaków użycie krótkiej kłody zakłóca dotychczasowy profil produkcji i uniemożliwia realizację części zleceń.

Niektórzy nabywcy czują się również oszukiwani, jak nas informują, do tartaków trafia drewno z wiatrołomów w ramach normalnych dostaw, często bez informacji, że to drewno poklęskowe. -Drewno z wiatrołomów pozyskiwane jest również w nadleśnictwach nie objętych "stanem siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym", które z reguły taką informację udostępniają - mówi jeden z naszych rozmówców. -Niestety w innych nadleśnictwach takie dane często są niedostępne. Zdarza się, że drewno jest celowo mieszane z dostawami drewna pełnowartościowego - wtedy trudno cokolwiek udowodnić, a jakość tarcicy z takiego drewna jest niższa, przede wszystkim ze względu na pęknięcia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Mam nadzieję, że się nim udławią.

gosia-n [10]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-26 23:00:30

Zgłoś nadużycie

Oj ,oj

Nadzieja taka matką ......... . Nie życz bliźniemu co tobie nie miłe.

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-28 06:17:49

Zgłoś nadużycie

zapłacicie za ten złom

Lasy po raz n-ty Was wy.....ją.

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-28 21:00:50

Zgłoś nadużycie

pociotki

Lasy Państwowe to banda pociotków, nepotyzm na skalę niespotykaną w innych branżach, jak najszybsza prywatyzacja

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-30 20:08:14

Zgłoś nadużycie

Brawo

Pięknie , Q... pięknie .
Nie chcą rozmawiać z branżą to mają . Nikt do czasu obniżki cen nie kupuje .
Zamiast szybciutko tanio sprzedać , posprzątać , zasadzić nowy las , teraz będą opowiadać androny że las sobie sam poradzi i tego typu głupoty.........
Może NIK sprawdziłby gospodarność tej instytucji w tej sprawie !!!!

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2017-10-08 09:50:59

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz