/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

IKEA Industry podwoiła zdolności produkcjne pelletu

Autor: oprac red.
Źródło: IKEA Industry
Data: 2017-09-20


IKEA Industry dołączyła do ścisłej czołówki największych producentów pelletu w Polsce. Na początku września br. firma uruchomiła nową linię do wytwarzania drzewnego granulatu w tartaku w Stalowej Woli o wydajności 60 tys. ton rocznie. Łączne moce produkcyjne zakładów IKEA w Polsce w zakresie produkcji pelletu sięgają teraz 130 tys. ton.

Nowa linia produkcji pelletu IKEA Industry w Stalowej WoliNowa linia produkcji pelletu IKEA Industry w Stalowej WoliFot. IKEA Industry

Działający od 2014r. roku zakład w Stalowej Woli to największy tartak IKEA Industry na świecie. Zaopatruje fabryki w Polsce i na Słowacji, wytwarzając 120 tys. m3 tarcicy sosnowej, przygotowanej jako surowiec do produkcji mebli z drewna litego. W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębki oraz trociny, które mogą być przekształcone w wysokiej jakości pellet. Po 3 latach od uruchomienia tartaku i ustabilizowaniu produkcji tarcicy na odpowiednio wysokim poziomie, IKEA Industry Stalowa Wola zainwestowała we własne maszyny do wytwarzania pelletu.

-Rozbudowa zakładu o linię do produkcji pelletu była naturalnym krokiem w naszym rozwoju. Oszczędność i uważne gospodarowanie surowcem są wpisane w działania IKEA. U nas nic się nie marnuje, dlatego biomasa z produkcji tarcicy trafia wprost do fabryki pelletu, którą postawiliśmy w sąsiedztwie linii przetarcia - mówi Piotr Książek, dyrektor produkcji w IKEA Industry Stalowa Wola.

Po przeprowadzonych z sukcesem testach, IKEA Industry Stalowa Wola na początku września br. rozpoczęła wytwarzanie pelletu. Wydajność produkcji na dwóch prasach wynosi 10 ton na godzinę, co pozwala uzyskać ok. 60 tys. ton rocznie. Pellet z zakładu IKEA Industry Stalowa Wola jest produktem klasy premium, który cechuje niska zawartość popiołu i wysoka kaloryczność. Obecnie przechodzi procedury certyfikacji EN+A1 oraz DIN PLUS. Będzie sprzedawany głównie za granicę, do krajów będących największymi konsumentami pelletu: do Włoch, Niemiec i do Danii.

Po uruchomieniu nowych linii służących do przetwarzania biomasy drzewnej w Stalowej Woli, polskie zakłady IKEA Industry mogą wyprodukować ok. 130 tys. ton pelletu rocznie. Poza zakładem w Stalowej Woli, pellet powstaje w wytwórniach zlokalizowanych przy zakładach w Resku i w Wielbarku.

IKEA Industry podwoiła zdolności produkcjne pelletu (Zdjęcia: 2)

Nowa linia produkcji pelletu IKEA Industry w Stalowej WoliNowa linia produkcji pelletu IKEA Industry w Stalowej Woli

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz