/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
STREFA WIEDZY DREMA 2017

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza do Strefy Wiedzy

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Autor:
Źródło: Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Data: 2017-09-08


Zapraszamy do Poznania w dniach 12-15. września 2017r., na Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Targi z roku na rok stają się coraz bardziej prestiżową imprezą na skalę globalną, poświęconą branży drzewno-meblarskiej. Tegoroczne targi DREMA zapowiadają się rekordowo! Już na tę chwilę zgłoszonych jest ponad 250 wystawców, wśród nich jest Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Poznański Wydział Leśny zaprasza do Strefy Wiedzy na targach DREMA 2017Poznański Wydział Leśny zaprasza do Strefy Wiedzy na targach DREMA 2017Fot. Drewno.pl

Na stoisku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zlokalizowanym w STREFIE WIEDZY portalu Drewno.pl, będą mieli państwo okazję do spotkania się z pracującymi na naszym wydziale ekspertami.

Dr hab. Arkadiusz Tomczak oraz dr hab. Tomasz Jelonek (Katedra Użytkowania Lasu, Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), to eksperci w dziedzinie leśnictwo, specjalizujący się w obszarze związanym z jakością surowca drzewnego, biomechaniką drzew, stabilnością drzewostanów. Większość dorobku naukowego ekspertów zorientowana jest wokół tematyki opisującej cechy i właściwości tkanki drzewnej na tle czynników egzogennych.

W swoich pracach eksperci próbują również opisać stabilność drzewostanów, a dokładniej zdefiniować cechy drzew i drzewostanów, które wpływają na ich podatność na szkody powodowane przez wiatr. W swojej ponad 10-letniej karierze naukowej są autorami i współautorami ponad 100 prac naukowych poruszających problematykę z pogranicza leśnictwa i drzewnictwa.

Dr hab. Andrzej Mazur oraz dr inż. Robert Kuźmiński (Katedra Entomologii Leśnej, WL UPP) – eksperci w dziedzinie leśnictwo w zakresie entomologii leśnej oraz ochrony drzew i drzewostanów przed szkodliwą obecnością owadów. Ponad 20-letnie doświadczenie naukowe i eksperckie wynika z realizacji badań w zakresie roli szkodliwych owadów w różnych fazach rozwojowych i typach drzewostanów, z ukierunkowaniem na tak ważne gospodarczo gatunki jak szeliniak sosnowiec, cetyńce, kornik drukarz, ogłodki. Wiąże się ono także z ogólną problematyką znaczenia tzw. szkodników drewna (zwanych też szkodnikami wtórnymi, technicznymi), diagnostyką stadiów rozwojowych i symptomów ich żerowania, ochroną drzew, drzewostanów i drewna przed zasiedlaniem przez owadów, zarówno w lesie jak i na składnicach drewna.

Problematyka badawcza realizowana w Katedrze Entomologii Leśnej obejmuje ponadto zagadnienia wpływu entomofauny na środowisko leśne, czynników determinujących różnorodność biologiczną owadów, ochronę gatunków saproksylicznych (tzn. związanych biologicznie z różnymi etapami obumierania i rozkładu drzew i drewna) i prawnie chronionych na obszarach leśnych, miejskich oraz wzdłuż dróg i szlaków komunikacyjnych. Doświadczenie ekspertów obejmuje także ekspertyzy sądowe oraz projektowanie zadań ochronnych na terenach zagrożonych masowym występowaniem owadów o znaczeniu epidemiologicznym (kuprówka rudnica).

Eksperci chętnie podzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem oraz pomogą zainteresowanym osobom między innymi w obszarach związanych z: oceną jakości surowca drzewnego na podstawie jego cech i właściwości pozyskaniem drewna i gospodarką drewnem, w tym w szczególności z drzewostanów uszkodzonych przez wiatr, bezpieczeństwem i ochroną pracy przy pozyskaniu drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA