/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Klęska wiatrołomów w polskich lasach

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2017-08-14


Huragan, który przeszedł nad polską w nocy z 11-12. sierpnia spowodował największą w historii polskich lasów klęskę wiatrołomów. Według informacji dyrekcji generalnej Lasów Państwowych, wstępne straty w pięciu dyrekcjach regionalnych: toruńska, gdańska, poznańska, szczecinecka, wrocławska i łódzka szacowane są na 7-9 mln m3 drewna.

Klęska wiatrołomów w polskich lasachKlęska wiatrołomów w polskich lasachFot. Jarosław Ramucki

Najtragiczniejsza wiadomość nadeszła z terenu Nadleśnictwa Rytel, gdzie śmierć poniosły dwie harcerki, a ok. 20 innych osób zostało poszkodowanych, kiedy łamiące się pod wpływem huraganu drzewa spadły na namioty obozu harcerskiego.

Ostateczne straty nie są znane, ponieważ leśnicy wciąż oceniają straty w drzewostanach i infrastrukturze. Według informacji wiele dróg jest nieprzejezdnych, a część nadleśnictw nie ma prądu.

Wstępne szacunki podane w poniedziałek 14. sierpnia wskazują, że straty w Lasach Państwowych sięgnęły 7,7 mln m3 powalonych drzew. 38 tys. ha lasów będzie musiało przeznaczone do ponownego odnowienia. 

Największa ilość wiatrołomów znajduje się w nadleśnictwach należących do RDLP Toruń, gdzie klęska dotyczy ok. 22,3 tys. hektarów zniszczonego lasu i ok. 3,6 mln metrów sześciennych przewróconych drzew (w woj. kujawsko-pomorskim w zasięgu RDLP – 8,0 tys. ha i 1,1 mln m sześc., w woj. pomorskim – 14,3 tys. ha i 2,5 mln m sześc.). Jest to wielkość blisko dwuletniego pozyskania drewna w tej dyrekcji (ok. 2 mln m3 rocznie).

Największe straty zanotowało Nadleśnictwo Rytel, Czersk, Runowo, Lutówko, Zamrzenica, Woziwoda, Szubin, Przymuszewo i Gołąbki.

Na terenie RDLP w Gdańsku szkody dotyczą ponad 8 tys. ha lasów. Skala wiatrołomów szacowana jest na ok 2,2 mln m3 drewna. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Lipusz, Kościerzyna, Cewice i Lubichowo.

W lasach RDLP Poznań najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Gniezno, Jarocin, Piaski oraz Czerniejewo. Największe straty są w nadleśnictwie Gniezno gdzie szacunki mówią o 3 tys. ha zniszczonego lasu i około 800 tys. m3 wiatrołomów (ok. 10-letnie pozyskanie tego nadleśnictwa). Łącznie zniszczenia dotyczą ok. 4,5 tys. ha i 1 mln m3 drewna.

W RDLP Szczecinek szacuje straty na 3.9 tys. ha i 750 tys. m3 drewna. Największe szkody są w nadleśnictwach Bytów (650 tys. m3 drewna), Osusznica i Niedźwiady

Mapa strat w Lasach PaństwowychMapa strat w Lasach PaństwowychFot. Lasy Państwowe

W związku z nadzwyczajną sytuacją dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski w środę wyda decyzję o wprowadzeniu tzw. stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym. W całej Polsce, w nadleśnictwach na terenie których wystąpiły znaczne szkody, powołane zostaną zespoły kryzysowe, które zajmą się organizacją i koordynacją działań zmierzających do zabezpieczenia terenów poklęskowych przed szkodnictwem leśnym, uprzątnięcia powalonych drzew z dróg leśnych, przeprowadzenia dokładnej inwentaryzacji szkód (m.in. przy użyciu dronów)oraz opracowania działań pozwalających szybko zagospodarować drewno z wiatrołomów, a następnie przystąpić do odnawiania zniszczonych drzewostanów.

W części nadleśnictw wydano zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie ciągle stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Klęska wiatrołomów w polskich lasach (Zdjęcia: 3)

Klęska wiatrołomów w polskich lasachMapa strat w Lasach PaństwowychKlęska wiatrołomów w polskich lasach

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

klęska

największa klęska w polskich lasach ,wielka tragedia którą będziemy odczuwać przez wiele lat.

TARTACZNIK [12]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-15 05:14:17

Zgłoś nadużycie

LARUM? [1]

Zobaczymy jak zachowają się zarzadzający Lasami Państwowymi wobec tej nadzwyczajnej sytuacji?. aby szybko zagospodarować (nadmiar drewna) to czy
obniżą ceny czy też podwyższą?ja osobiście nie wierzę w obniżkę.

JAN [4]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-17 12:03:31

Zgłoś nadużycie

bez znaczenia

Obniżki nie będzie bo mamy umowy z cenami na ten rok . Z drewnem z wiatrołomów sobie poradzą , cena jest obniżona bo jakość tego surowca dla potrzeb tartacznictwa jest problematyczna . Jeżeli chodzi o przemysł płytowy i papierniczy to wezmą surowiec za bezcen, bo LP nie mają nikogo innego kto zagospodarował takie masy .Chyba że zagranica poda pomocną dłoń.Na pewno będą zawirowania .

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-18 06:14:02

Zgłoś nadużycie

uf

pomozcie - moim zdaniem kleska dotknela takze jasnosci pisania decyzji przez ludzi pracujacych na wysokich stanowiskach w moich/naszych Lasach - patrz Decyzja nr 211 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 sierpnia 2017 r. (znak: ZM.800.19.2017) w sprawie konkretyzacji i uszczegółowienia postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 w PGL LP stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym


ha ha ha

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-18 10:23:01

Zgłoś nadużycie

PEŁNA SIŁA i mobilizacja całego KRAJU [1]

Jestem z tych rejonów LIPUSZ TRZEBUŃ SULĘCZYNO
Jest to bardzo duże zniszczenie
Ja gdybym był Dyrektorem Lasów Państwowych zaprzestał bym wycinki drzew które mają być ścięte, a rozpoczął bym przerzucenie sprzętu w rejon dotknięty huraganem. Transport może będzie drogi drzewa w dolne rewiry Polski ale wszystko za rok będzie sine i zgnite. Trzeba ocalić to co jeszcze jest do ocalenia. Nawet po niższych zarobkach Lasów Państwowych. Niż za rok prosić by w zieli za bezcen. A i tak trzeba to uprzątnąć by nowe sadzonki posiać.
Mija tydzień od klęski a jeszcze nie ma sprzętu w naszych rejonach.
Gdyby był sprzęt maszynowy to i szybciej słupy energetyczne by powstawały, bo w inne rejony w ogóle nie dojedzie ciężki sprzęt energetyczny.
Ludzie dalej są bez prądu.

Krystian [34]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-18 10:32:02

Zgłoś nadużycie

dobrze...

że nie jesteś dyrektorem LP, bo byś kazał siać sadzonki...

niepokorny [241]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-18 14:10:56

Zgłoś nadużycie

Kleska kleską u nas wpadły harvestery

i wyjezdza po 10 aut dziennie do story w opolu. Wszystko na e drewno sprzedane.

Darek [82]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-18 11:01:42

Zgłoś nadużycie

LP poradzą sobie z tym z palcem w d*pie, bardziej obawiam się jaki to skutek ...

będzie miało na ceny w przyszłym roku,.... pożyjemy zobaczymy

Snake [47]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-21 17:27:55

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz