/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Rozpoczęto usuwanie wiatrołomów w Rudach Raciborskich

Lasy Państwowe

Autor: oprac. pks
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2017-07-25


Trwa usuwanie szkód jakie 7. lipca w lasach Nadleśnictwa Rudy Raciborskie spowodowała trąba powietrzna. Zniszczeniu uległo około 2000 ha lasu, z czego 700 ha huragan zniszczył doszczętnie, a 1300 ha zostało uszkodzonych częściowo. Szacowana ilość drewna poklęskowego to ok. 265 tys m3.

Trwa usuwanie skutków huraganu w Rudach RaciborskichTrwa usuwanie skutków huraganu w Rudach RaciborskichFot. Lasy Państwowe

W prace związane z usuwaniem wiatrołomów zaangażowanych jest 18 osób z terenowej służby leśnej Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, 8 osób oddelegowanych z innych jednostek LP oraz 22 pilarzy Zakładów Usług Leśnych z pomocnikami. Pracę ludzi wspomaga 9 zestawów maszyn harwester + forwarder, 2 ciagniki LKT, 7 ciągników z przyczepą samozaładowczą i 7 ciągników rolniczych z wciągarką. Od 18 lipca udało się pozyskać 1600 m3 drewna.

Leśnicy starają się przygotować drewno do wywozu, tak by jak najszybciej mogło ono wyjechać z lasu. Jest to podyktowane zarówno aspektami ekonomicznymi jak i związanymi z ochroną przeciwpożarową terenu poklęskowego. Drewno sosnowe niezwykle szybko ulega zasinieniu, tracąc na wartości rynkowej. Należy także pamiętać o tym, że w surowcu pohuraganowym powszechnie występują spękania, zarówno podłużne jak i obwodowe, które ograniczają możliwości przemysłowego wykorzystania takiego drewna . 

Nadleśniczy wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasu na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Działanie to jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem osób przebywających na terenie poklęskowym. Połamane, pochylone i powywracane drzewa oraz osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo. Dodatkowo panujące wysokie temperatury i susza sprawiają, że wzrasta zagrożenie pożarem na tych terenach.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

wszystko rozeszło sie na e drewno w mig.

wiekszosc pójdzie do story...

Darek [82]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-01 10:58:21

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz