/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PAPIER I CELULOZA

Komisja europejska zezwoliła na rządowe wsparcie inwestycji Mondi SCP na Słowacji

Komisja Europejska

Autor: oprac. pks
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2017-07-20


Komisja Europejska zatwierdziła wsparcie rządu Słowacji dla inwestycji prowadzonej w tym kraju przez producenta papieru i celulozy firmę Mondi SCP. Zdaniem Komisji wsparcie w kwocie 49 mln euro jest zgodne z zasadami pomocy państwa w Unii Europejskiej i przyczyni się do rozwoju regionu, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencji na jednolitym rynku.

Fabryka papieru i celulozy Mondi SCP w Ružomberok na SłowacjiFabryka papieru i celulozy Mondi SCP w Ružomberok na SłowacjiFot. Google

Słowacja przyznała wsparcie dla inwestycji spółki należącej do Grupy Mondi w marcu 2016 roku. Inwestycja, której łączna wartość planowana jest na 310 mln euro, dotyczy rozbudowy zakładu znajdującego się w miejscowości Ružomberok. Mondi chce zwiększyć ilość produkowanej w fabryce celulozy oraz uruchomić linię produkcji tektury o rocznej zdolności produkcyjnej rzędu 300 tys. ton. Zgodnie z projektem przewiduje się tam utworzenie 105 nowych miejsc pracy.

Ocena Komisji wykazała, że ​​bez finansowania ze środków publicznych projekt nie zostałby przeprowadzony w Ružomberok, ale w innym miejscu znajdującym się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Komisja stwierdziła również, że pomoc była ograniczona do minimum, gdyż jedynie rekompensowała spółce środki poniesione na realizację projektu w Ružomberok, a nie w innej lokalizacji. Komisja uznała, że pozytywne efekty projektu dotyczące rozwoju regionalnego wyraźnie przeważają nad wszelkimi zakłóceniami konkurencji spowodowanymi pomocą państwa.

Mondi SCP jest spółką joint venture pomiędzy Mondi Group (poprzez Mondi SCP Holdings BV, które posiada 51% w kapitale spółki) i słowackim holdingiem inwestycyjno-przemysłowym Eco-Invest (49% kapitału). Aktualnie w celulozowni i papierni w Ružomberok pracują cztery maszyny papiernicze, gdzie produkuje się ponad 60 tys. ton bibuły, 560 tys. ton papieru powlekanego bezdrzewnego i 120 tys. ton masy papierniczej. Rozpoczęcie rozbudowy zakładu planowane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku, a jego ukończenie w drugim kwartale 2019 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz