/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Protest producentów sklejki w Indiach

Autor: oprac. dja
Źródło: India Times
Data: 2017-07-19


W proteście przeciw podwyżkom podatków indyjscy producenci sklejki zamykają swoje zakłady.

Proces suszenia fornirów na słońcu w jednym z indyjskich zakładów produkcji sklejkiProces suszenia fornirów na słońcu w jednym z indyjskich zakładów produkcji sklejkiFot. Ratnesh Pandey / Youtube.com

Ponad 500 producentów sklejki działających w indyjskim stanie Haryana zamknęło swoje zakłady w proteście przeciwko wysokim stawkom podatku GST (odpowiednik polskiego VAT) nałożonym na sklejkę i niektóre gatunki drewna.

Protest związany jest z decyzjami indyjskiego rządu, który 1. lipca br. przeprowadził reformę finansów wprowadzając nowy podatek - GST - Goods and Services Tax.

Podstawowe stawki podatku to 18% oraz obniżone 0%, 5% i 12%. Dodatkowo wdrożono specjalne stawki: 0.25% na kamienie szlachetne i półszlachetne i 3% na złoto. Jest też stawka 28% nakładana na towary luksusowe takie jak samochody, alkohol czy wyroby tytoniowe oraz... detergenty do prania.

Własnie tą najwyższą stawką obłożono również wyroby sklejkowe. Jednocześnie podniesiono też podatki na drewno będące głównym surowcem do produkcji sklejki w Indiach: topolę i eukaliptusa - z 4,2% na 18% - czyli do poziomu cennego drewna teaku).

Nowy system podatkowy według założeń miał zastąpić wszystkie inne podatki od sprzedaży płacone w Indiach. Zdaniem opozycji parlamentarnej, wdrażana reforma podatków znacząco pogorszy sytuację większości obywateli Indii, zwłaszcza tych najbiedniejszych.

Większość producentów sklejki w Indiach to niewielkie zakłady, w których pracują całe rodziny. Proces suszenia fornirów może w nich wyglądać np. tak:

Wg danych Indyjskiego Stowarzyszenia Producentów Sklejki, w Indiach działa ok. 3300 małych zakładów zajmujących się produkcją sklejki. 70% wyrobów sklejkowych powstaje w stanie Haryana znajdującym się na północy Indii.

Dotychczas wyroby sklejkowe obłożone były podatkiem od sprzedaży w wysokości 14,5% oraz 12,5% podatkiem akcyzowym, jednak z tego drugiego były zwolnione podmioty nie przekraczające określonego poziomu przychodów. Nowe przepisy nie przewidują takich zwolnień, co dla małych zakładów produkujących sklejkę oznacza wzrost podatku z 14,5 na 28%.

-Mówiono nam, że GST zniesie wszelkiego rodzaju wcześniejsze podatki i ujednolici system opodatkowania (na terenie całych Indii - red.), ale w przypadku sklejki musimy zapłacić dodatkowo podatek Mandiego ( ok. 5%) do rządu stanowego, który zwiększa nasz koszt produkcji, co czyni nas mniej konkurencyjnymi - powiedział Ashok Agarwal, prezes Stowarzyszenia Producentów Sklejki Awadh, skupiający głownie przedsiębiorstwa ze stanu Haryana. Zdaniem Agarwala pozostawienie obecnych stawek podatkowych spowoduje konieczność zamknięcie wielu zakładów, które dają środki do życia tysiącom rodzin. Ponadto ich upadłość będzie miała wpływ na dochody plantatorów dostarczających surowiec do produkcji sklejki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz