DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Tras Tychy wraca do łask

Parkiet

Autor: Krzysztof Woch
Źródło: Parkiet
Data: 2003-12-23


Kurs akcji producenta stolarki otworowej rośnie systematycznie od dwóch tygodni. Tylko wczoraj zyskał 17,7%. Na ostatnich sesjach wzrostom towarzyszyły także zwiększone obroty. Z naszych informacji wynika, że w najbliższych dniach ujawnią się nowi akcjonariusze.

W ciągu ostatnich trzech sesji właściciela zmieniło ponad 360 tys. akcji Trasu Tychy, czyli ok. 7,5% wszystkich walorów spółki ze Skawiny. Ich kurs, po ponad dwóch miesiącach, powrócił w okolice 11 zł. W poniedziałek na zamknięciu notowań akcje wyceniano na 10,95 zł.

Będzie rekordowy kwartał?

- Ostatnie wzrosty to odreagowanie gwałtownych spadków, które miały miejsce w drugiej połowie listopada - uważa Konrad Kosierkiewicz, rzecznik Trasu. - Nie miały one fundamentalnych podstaw - dodaje. I rzeczywiście. Jeśli wierzyć niedawnym deklaracjom Tadeusza Marszalika, prezesa spółki, producent okien powinien zamknąć ten rok na niewielkim plusie. W następnym roku spodziewa się już pokaźnego zysku.

Dzięki udanemu trzeciemu kwartałowi Trasowi udało się odrobić część strat z pierwszego półrocza, kiedy grupa miała prawie 4,8 mln zł "pod kreską". Aby jednak wyjść na zero, musiałaby zarobić w IV kwartale ok. 2,9 mln zł. Byłby to zatem rekordowy wynik osiągnięty przez Tras od jego upublicznienia.

Skarbiec przestał sypać

Negatywnie na kurs akcji spółki w listopadzie wpłynęła zwiększona podaż papierów ze strony OFE Skarbiec-Emerytura. W styczniu br. zakończył się proces połączenia funduszu z OFE EGO, które było następstwem fuzji PTE Skarbiec-Emerytura z PTE BIG Banku Gdańskiego. W wyniku tych zmian do Skarbca należało ponad 14,3% akcji Trasu Tychy. W związku z obowiązującymi ustawowymi limitami lokacyjnymi fundusz musiał zmniejszyć swoje zaangażowanie w spółce do poziomu poniżej 10%. Nadwyżka trafiła na giełdę.

W ubiegłym tygodniu PTE Skarbiec poinformował, że w wyniku sprzedaży akcji udział spadł do 9,91%. - Z deklaracji przedstawicieli funduszu wynika, że Skarbiec nie zamierza dalej wyzbywać się papierów - mówi K. Kosierkiewicz.

Wchodzą nowi inwestorzy

Zwiększone obroty na akcjach Trasu to również efekt zainteresowania ze strony nowych inwestorów. Podczas ostatniego NWZA wprowadzili już do rady nadzorczej dwóch swoich przedstawicieli - Grzegorza Leszczyńskiego i Rafała Abratańskiego, zasiadających w zarządzie Internetowego Domu Maklerskiego. Zastąpili Ryszarda Maksyma i Stanisława Szostka.

Podczas zgromadzenia żaden z nowych akcjonariuszy nie posiadał jeszcze 5% głosów. W związku z tym nie musieli się ujawnić. Z naszych informacji wynika, że są nimi zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy finansowi. - Do tej pory zarząd Trasu nie otrzymał jeszcze zawiadomienia o przekroczeniu 5-proc. progu przez nowych akcjonariuszy - mówi rzecznik spółki.

Może to jednak niebawem nastąpić. - W najbliższych dniach powinien zostać przekazany odpowiedni komunikat - potwierdza Grzegorz Leszczyński, prezes IDM.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz