/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Odzysk drewna szansą dla lasów - Silva nagrodzona Orłem Wprost

Kronospan

Autor:
Źródło: Kronospan
Data: 2017-07-10


Głównym źródłem surowca do produkcji płyt dla polskiego przemysłu meblarskiego są w 90% Lasy Państwowe. Tylko częściowo jednak pokrywają jego zapotrzebowanie. Za pionierskie, innowacyjne rozwiązania, związane z recyklingiem drewna poużytkowego jedna ze spółek Kronospanu - Silva – otrzymała prestiżową statuetkę Orły Wprost. Spółka jako pierwsza w Polsce, już dekadę temu rozpoczęła odzysk drewna poużytkowego.

Odzysk drewna szansą dla lasów - Silva nagrodzona Orłem WprostOdzysk drewna szansą dla lasów - Silva nagrodzona Orłem WprostFot. Kronospan

Nagroda przyznawana jest firmom, które wnoszą szczególną wartość i rozwiązania do polskiej gospodarki. W ostatnia środę czerwca mielecka SILVA opuściła rzeszowską galę finałową tygodnika ze statuetką Orzeł Wprost w województwie podkarpackim. Oprócz niej wyróżniono również dwie inne spółki grupy: HPL Kronospan oraz Kronospan Mielec, które osiągnęły największy średni zysk netto w ciągu ostatnich trzech lat. Nagrody odebrał Marek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów Drewna.

W ubiegłym roku nagrodę dziennika Rzeczpospolita w konkursie Orły Eksportu województwa zachodniopomorskiego w kategorii Innowacyjny Produkt Eksportowy otrzymała spółka Kronospan Polska ze Szczecinka za płytę MDF Plus Extra.

Marek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów DrewnaMarek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów DrewnaFot. Kronospan

Odpady dla jednych, surowiec dla drugich
SILVA powstała w 2001 roku i należy do grupy kapitałowej Kronospan. Powierzono jej obszar odzysku drewna, które dla Kronospanu - będącego producentem płyt drewnopochodnych, jest głównym surowcem produkcyjnym. Obserwując kurczące się tradycyjne źródła drewna, a także ilość odpadów w zakładzie (wióry, trociny, ścinki, zrzyny, płyty, palety), które po procesie produkcji płyt pozostawały niezagospodarowane, podjęto próbę ich odzysku, aby dostarczyć Kronospanowi pełnowartościowy surowiec do produkcji. Skoro recyklingowi poddaje się metal, plastik i szkło, to dlaczego nie spróbować także z drewnem? Na Zachodzie praktykuje się to rozwiązanie już od ponad 30 lat.

Odzysk drewna szansą dla lasów i przemysłu
Recykling drewna poużytkowego przynosi wiele korzyści, z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Poprzez dostarczenie na rynek deficytowego, a jednocześnie pełnowartościowego surowca Silva ogranicza nadmierną eksploatację zasobów naturalnych - lasów, a także uczy racjonalnego gospodarowania drewnem poużytkowym.

Marek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów DrewnaMarek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów DrewnaFot. Kronospan

Nowoczesne technologie odzysku drewna recyklingowego do produkcji, stosowane w zakładach Kronospan ograniczają znacząco emisję CO2 do atmosfery, chroniąc środowisko. Mówiąc prosto: do wysuszenia drewna poużytkowego - recyklingowego, trzeba zużyć zdecydowanie mniej energii, niż do wysuszenia zrębków z drewna okrągłego z lasu, bowiem zawiera ono znacznie mniej wody.

Obecnie SILVA Recykling obsługuje firmy na terenie całego kraju, oferując odbiór i przerób odpadów drewnianych, które później zasilają rynek jako pełnowartościowy surowiec dla przemysłu meblarskiego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz