/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W OGRODZIE

Jakość sprzedawanych w Polsce mebli ogrodowych coraz niższa

UOKIK

Autor: oprac. red
Źródło: UOKIK
Data: 2017-06-19


Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji I Konsumentów przeprowadziła kolejną akcję mającą na celu sprawdzenie bezpieczeństwa dostępnych na rynku mebli ogrodowych. Wniosek? Oferowane meble są coraz niższej jakości.

Wyniki kontroli mebli ogrodowych dokonanych przez Inspekcję HandlowąWyniki kontroli mebli ogrodowych dokonanych przez Inspekcję HandlowąFot. Drewno.pl

Celem kontroli była ocena bezpieczeństwa mebli ogrodowych, tj. mebli do siedzenia i stołów służących do użytkowania na kempingu, na zewnątrz domu i w miejscach publicznych oraz eliminowanie z rynku tych produktów, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Ponadto w toku kontroli weryfikowano legalność prowadzenia działalności gospodarczej przez kontrolowanych przedsiębiorców.

Kontrole zostały zrealizowane w II kwartale 2016 roku przez wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej działające na obszarze województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Sprawdzeniem objęto łącznie 75 przedsiębiorców, w tym: 6 producentów, 1 importera, 1 pierwszego dystrybutora, 5 hurtowni, 10 placówek detalicznych, 52 placówki wielkopowierzchniowe.

W trakcie kontroli zakwestionowano łącznie 29,2% partii produktów. Jej wyniki pokazały, że na rynku mogą występować meble ogrodowe posiadające defekty, takie jak: ostre elementy i krawędzie, zadziory, brak zaślepek zabezpieczających otwory. Nieprawidłowości tego typu stwierdzono w 4,1% skontrolowanych partii produktów.

Z kolei, w nieco ponad 1/5 partii mebli ogrodowych ujawniono uchybienia związane z oznakowaniem. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło niekompletnych zapisów w instrukcjach użytkowania (64,8% zakwestionowanych partii), a w dalszej kolejności - braku dołączenia jakichkolwiek instrukcji użytkowania (22,7%) oraz niezamieszczenia danych lub umieszczenia niepełnych danych przedsiębiorcy wprowadzającego produkty na rynek (21,6%).

Do UOKiK zostaną przekazane akta kontroli dotyczące 2 partii foteli ogrodowych, które według inspektorów Inspekcji Handlowej nie spełniały ogólnych wymagań bezpieczeństwa. W przypadku pozostałych 12 wadliwych partii mebli ogrodowych brak było podstaw do przesłania akt kontroli do organu nadzoru celem ewentualnego wszczęcia postępowań administracyjnych. Kontrolowani przedsiębiorcy podjęli bowiem natychmiastowe działania naprawcze wobec egzemplarzy mebli będących w ich posiadaniu, polegające na usunięciu zagrożeń, zwrocie do dostawcy lub zniszczeniu wadliwych sztuk.

W przypadku siedmiu partii mebli ogrodowych są prowadzone dodatkowe czynności sprawdzające przez wojewódzkie inspektoraty Inspekcj Handlowej, na których terenie ulokowane są siedziby przedsiębiorców odpowiedzialnych za wprowadzenie niepełnowartościowych produktów na rynek. Sprawy są w toku.

To kolejna tego typu akcja. Poprzednie konrole przeprowadzone zostały w 2014 i 2012r. Porównanie wyników wskazuje, że niestety jakość dostępnych na rynku mebli ogrodowych jest coraz niższa. W 2014r. Zakwestionowano 26% skontrolowanych mebli z czego 3,4% posiadało wady konstrukcyjne, a 24,4% było źle oznakowanych. W 2012r. Niepawidłowości wystąpiły jedynie w 15,7% skontrolowanych partii z czego 1,3% posiadało wady konstrukcyjne.

Kupujesz meble ogrodowe – pamiętaj:

  • Przeczytaj instrukcję użytkowania, która powinna być napisana w języku polskim. Znajdziesz w niej wskazówki, dotyczące montażu mebli ogrodowych, zasady konserwowania oraz dowiesz się, czy możesz ich używać np. na kempingu.
  • Sprawdź, czy elementy mebli, z którymi masz bezpośredni kontakt podczas użytkowania, są odpowiednio wykończone, czyli nie mają ostrych krawędzi lub zadziorów, które mogłyby spowodować skaleczenie.
  • Zwróć uwagę na to, czy wystające elementy i ostre zakończenia, posiadają odpowiednie zaślepki i osłony.
  • W razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub UOKIK.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz