/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Grupa Stelmet wybuduje zakład produkcji pelletu w Grudziądzu

Stelmet

Autor: oprac.red
Źródło: Stelmet
Data: 2017-06-12


Grupa Stelmet rozpoczyna budowę zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu. Inwestycję zrealizuje spółka Mr Garden w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej fabryki drewnianej architektury ogrodowej.

Grupa Stelmet wybuduje zakład produkcji pelletu w GrudziądzuGrupa Stelmet wybuduje zakład produkcji pelletu w GrudziądzuFot. D.Jabłoński

Koszt inwestycji szacowany jest na około 20 mln zł. Harmonogram realizacji projektu przewiduje, że budowa zakładu potrwa do końca 2017r., a jego rozruch nastąpi w pierwszym kwartale 2018r. Roczne moce produkcyjne nowego zakładu sięgną ponad 40 tys. ton pelletu, co oznacza, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosną do około 150 tys. ton pelletu rocznie. Obecnie Stelmet dysponuje zakładem produkcji pelletu w Zielonej Górze i jest wiceliderem w produkcji tego ekologicznego paliwa w Polsce. W roku obrotowym 2015/16 przychody Stelmetu ze sprzedaży pelletu wyniosły 56,5 mln zł i stanowiły około 10% łącznych przychodów Grupy.

-Nowy zakład w Grudziądzu stanowić będzie doskonałe uzupełnienie fabryki drewnianej architektury ogrodowej. Produkty uboczne powstające przy jej produkcji, takie jak wióry, zrębki, trociny czy kora, tak jak dotychczas będziemy w części sprzedawać, a także przerabiać na pellet. W ten sposób zagospodarowujemy 100% cennego surowca, jakim jest drewno. Wierzymy, że nowa inwestycja pozwoli zwiększyć przychody Grupy i utrzymać pozycję jednego z wiodących producentów pelletu w Polsce – informuje zarząd Stelmetu.

Do produkcji pelletu wykorzystywane będą odpady powstające podczas produkcji wyrobów programu ogrodowego w uruchominym w ubiegłym roku zakładzie Mr Garden. Zakład o docelowej wielkości przerobu drewna okrągłego rzędu 600.000 m3 przerabia dziś ok. połowy tej ilości surowca. W ramach inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę całkowicie zautomatyzowanej kotłowni na biomasę do łącznej mocy cieplnej ok. 10 MW, która dziś pracuje z połową tej mocy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz