/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
FINANSE

Nawet 70% dotacji i 300.000 zł na inwestycje w firmach

Autor: Dariusz Rutkowski
Źródło: Forest Consulting Center
Data: 2017-06-07


W ostatnich miesiącach w całej Polsce ruszyły atrakcyjne dofinansowania unijne na inwestycje dla firm działających na obszarach wiejskich. Mało kto wie, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - dedykowany głównie dla rolnictwa - ma również sporą pulę środków do wykorzystania na inwestycje w przedsiębiorstwach nie mających z rolnictwem nic wspólnego. Takie przedsiębiorstwa, zatrudniające do 50 pracowników, mogą otrzymać nawet do 300.000 zł dotacji przy 70% poziomie dofinansowania. To jak dotychczas niespotykany poziom wsparcia dla mikro- i małych firm z całej Polski. Szczególnie ważną informacją jest również to, że sięgnięcie po te środki nie wymaga od potencjalnego beneficjenta ani badań naukowych, ani skomplikowanych innowacji. W większości konkursów wystarczy wykonać stosunkowo nowoczesną inwestycję rozwojową. Nie bez znaczenia jest również fakt, że na razie zainteresowanie ogłaszanymi konkursami nie jest zbyt duże i zdecydowana większość składanych wniosków otrzymuje dofinansowanie.

Nawet 70% dotacji i 300.000 zł na inwestycje w firmachNawet 70% dotacji i 300.000 zł na inwestycje w firmachFot. Tomasz Zajda

JAK TO DZIAŁA?
Konkursy na dofinansowania dla przedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich są ogłaszane przez lokalne stowarzyszenia, tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD) i dotyczą obszaru kilku, co najwyżej kilkunastu gmin – stąd zapewne tak niewiele informacji na ten temat. Ma to swój duży plus, gdyż zazwyczaj niewiele osób o tym wie, czego dowodem może być jak dotychczas mała konkurencja o te środki. Odpowiednio przygotowaną dokumentację, na którą składa się wniosek oraz biznesplan wraz z częścią finansową i załącznikami, dostarcza się w wyznaczonym terminie do odpowiedniej dla swojej gminy Lokalnej Grupy Działania. Następnie dokumentacja jest oceniana w oparciu o punktowe kryteria oceny, które są znane wcześniej (kryteria różnią się od siebie na poszczególnych obszarach). Powstaje lista rankingowa, która przesyłana jest do Urzędu Marszałkowskiego. Tam dokumentacja jest ostatecznie sprawdzana i zatwierdzana, bądź też przesyłana do uzupełnienia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pracownicy Lokalnej Grupy Działania udzielają w kwestii przygotowania dokumentacji bezpłatnego doradztwa.

JAKIE TRZEBA SPEŁNIĆ WARUNKI?
Z dotacji mogą skorzystać firmy, które w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania złożą dobrze przygotowaną, kompletną dokumentację. Każdy z potencjalnych beneficjentów musi wcześniej zwrócić się o nadanie specjalnego numeru identyfikacyjnego przydzielanego przez powiatowy oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nie ma konieczności bycia rolnikiem, aby uzyskać ten numer – jest on przyznawany przedsiębiorstwu jako potencjalnemu beneficjentowi. Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić w konkursie, jest utworzenie nowych miejsc pracy – należy zwiększyć zatrudnienie o co najmniej jedno miejsce pracy i utrzymać je przez 3 lata od momentu otrzymania na konto dotacji, licząc w etatach średniorocznych. To zwiększenie zatrudnienia liczy się od średniej arytmetycznej etatów za ostatnie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Kolejnym warunkiem jest konieczność zakupu nowego sprzętu, przy czym należy pamiętać o ograniczeniach co do środków transportu – dotacja nie może być przeznaczona na zakup samochodów osobowych; w przypadku innych środków transportu ich wartość netto nie może przekroczyć 30% wartości inwestycji w całości. Przez wspomniany okres trzech lat nie można również zlikwidować przedsiębiorstwa, ani sprzedać lub też zmienić przeznaczenia zakupionego w ramach dotacji sprzętu. Inwestycja musi w jak największym stopniu wpisywać się w kryteria oceny. Należy również pamiętać, że trzeba rozliczyć się z założeń, co do obrotów zaplanowanych w biznesplanie. Warunkiem jest wykazanie w przyszłości, po wykonaniu inwestycji, co najmniej 30% przyjętych założeń. Warunek ten wydaje się być prosty do spełnienia, ale trzeba o nim pamiętać robiąc realne założenia.

JAK SKUTECZNIE UZYSKAĆ DOTACJĘ?
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy i kiedy dokładnie będzie na danym terenie konkurs o taką dotację. Warto się tym zainteresować i sprawdzać co jakiś czas dostępność środków – sytuacja jest naprawdę dość dynamiczna. Kiedy już wiemy, że jest w ogóle planowany w najbliższym czasie konkurs, sprawdzamy kryteria oceny, w które musimy się wpisać i realnie oceniamy nasze szanse. Kryteria oceny musimy mieć cały czas na uwadze przygotowując dokumentację. Następnie trzeba poszukać doradcy lub samemu zasiąść do pisania wniosku, biznesplanu i kompletowania załączników. Pracy z tym jest sporo, a zgromadzenie wszystkich dokumentów zajmuje trochę czasu. Łatwo o błąd, dlatego warto za to zabrać się z wyprzedzeniem, nie czekając na ostatnią chwilę.

***

Więcej informacji oraz możliwość sprawdzenia dostępności środków w Państwa okolicy u naszego doradcy:
Dariusz Rutkowski, Forest Consulting Center
Kontakt: 609077338
e-mail: d.rutkowski@forestcc.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Bardzo ciekawe

Klienci naszej firmy Schmalz często pytają o różnego typu dofinansowania bardzo przydatna wiedza jest w tym artykule.

Schmalz [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-08-04 13:52:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz