DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Forte planuje nową emisję akcji

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2003-12-16


Forte planuje w pierwszym kwartale 2004 roku nową emisję od 2 do 4,3 mln akcji serii E oraz od 1.080.353 do 2.047.619 obligacji zwykłych serii D - poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Formanowicz, prezes spółki.

"Zakładamy, że cena emisyjna naszych akcji nie będzie się różniła od wyceny akcji na giełdzie" - powiedział.

Podczas wtorkowej sesji o godzinie 10.45 akcje Forte, po spadku o 0,57 proc. były wyceniane na 8,6 zł.

Formanowicz poinformował, że w przyszłym roku Forte zamierza przeznaczyć na inwestycje 26 mln zł, głównie w rozbudowę parku maszynowego i logistykę. W 2003 roku Forte zainwestował 25 mln zł.

Akcje nowej emisji zostaną zaoferowane inwestorom z prawem poboru. środki z ich emisji Forte zamierza przeznaczyć na sfinansowanie już rozpoczętej budowy fabryki w Rosji.

"Wartość inwestycji szacowana jest na około 11 milionów euro. Oczekiwana zdolność produkcyjna to 20 milionów euro. Początek produkcji planowany jest na koniec 2005 roku, a zatrudnienie wyniesie około 250 osób" - poinformowała spółka w porannym komunikacie.

Natomiast obligacje zostaną zaoferowane akcjonariuszom spółki Furnel w zamian za akcje serii A Furnela, których wartość szacowana jest na 21,5 miliona złotych.

"Celem emisji aportowej jest włączenie spółki Furnel SA z siedzibą w Hajnówce do grupy kapitałowej Fabryk Mebli Forte, co stanowi element strategii rozwoju tej grupy kapitałowej" - podała spółka.

"Decyzja o włączenie spółki Furnel do grupy Forte jest podyktowana chęcią uzupełnienia oferty firmy o meble z drewna litego i meble tapicerowane" - powiedział Formanowicz.

Dodał, że nawet przy maksymalnym pułapie wpływów z emisji i korzystnym kursie euro, spółka zakłada, że będzie współfinansowała planowane inwestycje ze środków własnych.

Według prezesa Forte firma Furnel zamknie bieżący rok ze sprzedażą w wysokości ponad 100 mln zł, a zysk netto wyniesie około 7 mln mln zł. Formanowicz szacuje, że w ciągu dwóch, trzech lat przychody grupy Forte podwoją się.

Po trzech kwartałach grupa Forte miała 4,7 mln zł zysku netto, przy przychodach na poziomie 244 mln zł. Formanowicz poinformował, że Forte zakończy 2003 rok zyskiem netto w wysokości 12 mln zł.

Po budowie fabryki w Rosji Forte będzie posiadać siedem zakładów produkcyjnych.

Zdaniem Formanowicza obecny rok nie przyniósł poprawy sytuacji w branży meblarskiej, choć IV kwartał może być nieco lepszy. "Ponieważ 75 proc. produkcji mebli trafia na eksport, brak ożywienia na rynkach zachodnich powoduje, że również krajowe firmy nie odczuwają zasadniczej poprawy sytuacji" - powiedział. Forte poinformowało także, że planuje emisję 519.252 obligacji dla kadry kierowniczej.

Zgromadzenie akcjonariuszy, które będzie glosować uchwały o emisjach, odbędzie 27 stycznia 2004 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz