/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DESIGN

Edmund Homa - Wspomnienie

Autor: oprac. dja
Źródło: edmundhoma.com
Data: 2017-05-22


1. kwietnia. br. zmarł prof. Edmund Homa, polski projektant mebli, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Piękną etiudę na temat profesora i jednego z jego projektów przygotował Adam Barwinski.

prof. Edmund Homaprof. Edmund HomaFot. YouTube.com

Edmund Homa urodził się 1927 roku w Chojnicach. studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), na której w 1955r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Padlewskiego.

W 1968r. został został wyróżniony stypendium artystycznym Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie pracował pod kierunkiem Ole Wanschera. Był członkiem Rady Artystycznej przy Zarządzie Okręgu ZPAP Gdańsk, rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki ds. oceny projektów plastycznych. W 1990r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Pracownik naukowo-dydaktyczny PWSSP w Gdańsku, Kierownik Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W latach 1974–1987 prodziekan, a w latach 1988–1990 dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa. Od 1990 do 1996 pełnił funkcję prorektora.

Edmund Homa jest autorem licznych projektów mebli do siedzenia, z których wiele nadal można spotkać w polskich domach i instytucjach publicznych.

Krzesło H106 to jeden z unikalnych projektów Homy, który jest syntezą filozofii jego twórcy. Krzesło, nazywane przez autora "pająkiem", powstało w 1967r. Wykonane z egzotycznego drewna afromosia łączy w sobie piękno, wygodę i wytrzymałość.

[%%PIC%%]


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz