/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK DRZEWNY

USA wprowadzi cło na kanadyjskie drewno

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Bloomberg
Data: 2017-04-26


Amerykański Departament Handlu poinformował 24. kwietnia o wprowadzeniu cła na drewno importowane z Kanady. Zdaniem amerykańskiego rządu to działania obronne wobec dotowania przez Kanadę przemysłu drzewnego.

Transport surowca drzewnego w VancouverTransport surowca drzewnego w VancouverFot. Tony Hisgett, CC BY 2.0

Zdaniem Amerykanów, subwencje dla firm zajmujących się pozyskaniem drewna to średnio niemal 20% ceny drewna eksportowanego do USA. Dlatego aby chronić swój rynek wprowadzają cła wyrównawcze w wysokości od 3 do 24,1% w zależności od gatunku drewna.

Według oświadczenia napisanego przez przedstawicieli kanadyjskiego rządu, nowe cła są nieuczciwą i karzącą opłatą nałożoną na podstawie bezpodstawnych i bezzasadnych zarzutów. Kanada zapowiedziała już, że jeśli nie pomogą negocjacje, spór trafi do sąd arbitrażowego działający na podstawie zapisów umowy o wolnym handlu NAFTA.

USA jest największym nabywcą kanadyjskiego drewna. W 2015r. na amerykański rynek trafiło 69% wyeksportowanego przez Kanadę drewna iglastego 30,5 mln m3 tarcicy oraz 6,3 mln m3 kłód.

Obecna sytuacja to kolejna odsłona amerykańsko-kanadyjskiego sporu o taryfy celne na drewno iglaste, który trwa od blisko 40 lat. Kanada posiada olbrzymie zasoby leśne i przemysł drzewny jest ważnym sektorem gospodarki tego kraju. Kanadyjskie prowincje dotują przemysł drzewny np. tworząc programy ochrony stanowisk pracy czy promocji kanadyjskiego drewna. Działania te są argumentem dla amerykańskiego lobby, zainteresowanego utrzymaniem wysokich cen drewna. Dodatkową wodą na młyn jest przejmowanie amerykańskich tartaków przez kanadyjskie przedsiębiorstwa.

Pierwsza umowa regulująca zasady współpracy w tym zakresie (Softwood Lumber Agreement - SLA) podpisana została w 1982r. Historia tych umów jest burzliwa a kumulacja nieporozumień nastąpiła w latach 2002-2006 po wprowadzeniu ceł antydumpingowych przez USA i wytoczeniu sporu przez Kanadę przed sądy międzynarodowe. Ostatnią z umów zawarto z 2006r. w jej ramach poszczególne prowincje Kanady miały zróżnicowane warunki dostaw drewna do USA. Niektóre miały limity ilości i niskie stawki celne, inne płaciły wyższe kwoty podatku, ale nie miały ograniczeń w ilości eksportowanego drewna. Umowa ta wygasła jesienią 2015r. i od tego czasu obowiązywało roczne moratorium, w trakcie którego kanadyjscy dostawcy mieli nieograniczony dostęp do amerykańskiego rynku. Czas ten powinien zostać wykorzystany na wynegocjowanie nowych warunków współpracy, jednak z winy obu stron tak się nie stało. Obecnie Donald Trump próbuje wykorzystać drewno jako argument do renegocjacji umowy NAFTA.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Polska jak by dbała o swoich producentów to też powinna wprowadzić cło na ...

drewno z Skandynawii.

Marcin [40]Odpowiedz na ten komentarz2017-04-26 11:09:14

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz