DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Partyjne tartaki

Gazeta Poznańska

Autor: Andrzej Rembowski, MON
Źródło: Gazeta Poznańska
Data: 2003-10-29


W zeszłym tygodniu doszło do zmiany w kierownictwie Wielkopolskich Tartaków Witar. Następcą dotychczasowego zarządcy komisarycznego Paweła Grześkowiaka został, jego partyjny kolega z SLD, Grzegorz Kowalczyk. (powinno być Grzegorz Karolczyk - przyp. DREWNO.PL)

Przekształcenie WT Witar z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę Skarbu Państwa daje firmie potencjalnie większe możliwości wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Czy jednak nowy, zawiązany z SLD prezes to rzeczywiście nowa jakość w zarządzaniu przedsiębiorstwem?

Komisarz Grześkowiak
Witar objęty został nadzorem komisarycznym w 2001 roku, gdy firma zaczęła się borykać z poważnymi trudnościami ekonomicznymi. W lipcu 2002 roku zarządcą komisarycznym został Paweł Grześkowiak, przewodniczący poznańskiej rady miejskiej SLD. Miał poprawić złą sytuację przedsiębiorstwa. Niestety, kondycja finansowa Witaru ciągle wygląda fatalnie. Tylko w pierwszym kwartale tego roku tartaki poniosły blisko milion zł strat. Z tą opinią nie zgadza się P. Grześkowiak:
- Przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę akcyjną, sprzedaż przedsiębiorstwa wzrosła (głównie eksportowa), koszty funkcjonowania zostały obniżone. Pozostawiam więc firmę w dużo lepszej sytuacji niż gdy ją zastałem.

Wiele pytań pozostawia także kwestia zadłużenia przedsiębiorstwa. Wierzycielami Witaru są m.in.: banki, Dyrekcji Lasów Państwowych i Agencja Rozwoju Przemysłu. Wiele kontrowersji wzbudziły ruchy personalne w samej firmie. Według naszych informacji Grześkowiak zwolnił ludzi niewygodnych (nie związanych z SLD) i zwiększył liczbę zatrudnionych w centrali firmy, głównie o młodych działaczy Sojuszu.

Paweł Grześkowiak broni się jednak podkreślając, że zmiany kadrowe wynikały z oszczędności i z przejęcia na stan Centrali Witaru pracowników jej jednostek organizacyjnych. Zastanawiające jest polityczne tło przemian w Witarze. O tym, że przedsiębiorstwo związane jest z SLD Gazeta Poznańska informowała już wcześniej. Współpraca zaczęła się w czasie ostatnich wyborów samorządowych. W ich czasie kawiarenka sojuszu i Unii Pracy oraz sztab wyborczy mieścił się na parterze w budynku Witaru przy ulicy Ratajczaka 19 w Poznaniu.

W tym mniej więcej okresie zarządcą komisarycznym Witaru został Paweł Grześkowiak. Dlaczego teraz, w momencie wprowadzania przygotowanego przez niego planu restrukturyzacyjnego, zrezygnował?

Jakie cele?
- Cele, które sobie założyłem zostały już osiągnięte. Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przewiduje możliwość niewyrażenia zgody przez Dyrektora przedsiębiorstwa na pełnienie funkcji Prezesa Zarządu spółki powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę Skarbu Państwa, z tej też możliwości skorzystałem - wyjaśnia P. Grześkowiak. W tej sytuacji, po przekształceniu zakładu w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, pierwszym prezesem został, bliżej nieznany działacz wielkopolskiego SLD, Grzegorz Kowalczyk. (powinno być Grzegorz Karolczyk - przyp. DREWNO.PL) Obecnie jest on doradcą ministra zdrowia. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie, o tym czy Kowalczyk (powinno być Karolczyk - przyp. DREWNO.PL) będzie się mógł skupić wyłącznie na zarządzaniu przedsiębiorstwem, zadecyduje ostatecznie minister.

Związki z zarządem
Szefowie związków zawodowych Fabryki Parkietów w Biadkach odmawiają komentarza w sprawie zmian kadrowych w "Witarze”.
- Podpisaliśmy oświadczenie, w którym zobowiązaliśmy się, że nie będziemy udzielać informacji mediom bez uzgodnienia wspólnego stanowiska z zarządcą komisarycznym "Witaru" - powiedziała Emilia Cybińska, przewodnicząca NSZZ Solidarność Fabryki Parkietów Biadki. NETA


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz