/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
HISTORIA

Drewniane znalezisko na dnie Jeziora Niedzięgiel

Autor: oprac. pks
Źródło: epoznan.pl
Data: 2017-04-18


Na dnie Jeziora Niedzięgiel (nazywanego również Jez. Skorzęcińskim) odkryto średniowieczną łódź - dłubankę.

Średniowieczną dłubankę odkryto na dnie Jeziora NiedzięgielŚredniowieczną dłubankę odkryto na dnie Jeziora NiedzięgielFot. Adam Witczak, youtube.com

Jednopienna, najprawdopodobniej średniowieczna łódź, spoczywa na dnie jeziora na głębokości ok 8,5m. Niezwykłego odkrycia dokonał pochodzący z Gniezna płetwonurek Adam Witczak - poinformował portal epoznan.pl.

Do odkrycia doszło w listopadzie ubiegłego roku. Znalezisko zostało zgłoszone do Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu na początku grudnia. "Według wstępnych obliczeń długość łodzi to około 6 metrów. Na podstawie zdjęć wykonanych przez znalazcę stan zachowania zabytku jest bardzo dobry" - napisano w protokole sporządzonym w poznańskim UOZ.

Szczątki podobnej łodzi, pochodzącej z przełomu X i XI wieku, wydobyto w ubiegłym roku z Jeziora Lednickiego. -Ten obiekt jest dla nas szczególnie cenny, ponieważ tego typu obiektów jest naprawdę bardzo mało, a dodatkowo ta łódź związana jest ze specyficznym miejscem - Lednica to przecież jedno z trzech najważniejszych centrów ówczesnego Państwa Polskiego - obok Gniezna i Poznania - powiedział wtedy dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Łódź J. Lednickiego po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich wykonywanych w Toruniu, znajdzie się w ekspozycji stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Przyszłość dłubanki z J. Niedzięgiel nie jest jeszcze znana. Jeśli potwierdzony zostanie jej wiek, być może również stanie się obiektem muzealnym.

Łodzie dłubanki, wykonywane z jednego pnia drzewa, wykorzystywane były powszechnie już od VI wieku. Według historyków istniały dwa typy takich łodzi: większe, bojowe o długości powyżej 7m oraz mniejsze gospodarcze, z reguły posiadające jedną gródź.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz