/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

SWISS KRONO zainwestuje w poprawę jakości powietrza w Żarach

Autor: oprac.red
Źródło: Swiss Krono
Data: 2017-04-05


Fabryka płyt drewnopochodnych Swiss Krono w Żarach zainwestuje w ochronę środowiska. Kosztem 35 mln zł uruchomiony zostanie nowoczesny BIO-eletktrofiltr, którego zadaniem jest redukcja formaldehydu i innych lotnych związków organicznych powstających podczas produkcji płyt MDF.

Fabryka płyt drewnopochodnych w ŻarachFabryka płyt drewnopochodnych w ŻarachFot. Swiss Krono

Fabryka płyt drewnopochodnych SWISS KRONO sp. z o.o. z siedzibą w Żarach (dawniej Kronopol sp. z o.o.) rozpoczęła w ubiegłym miesiącu procedurę związana z uzyskaniem zgodny na realizację kolejnej ważnej inwestycji ekologicznej w budowy BIO–Elektrofiltru gazów odlotowych z suszarni pracującej w linii technologicznej produkującej MDF. Szacowany koszt inwestycji, która ukończona ma zostać wiosną przyszłego roku to 35 mln zł.

-Funkcje nowego BIO-Elektrofiltru będą polegały na filtrowaniu za pomocą zjawiska jonizacji powietrza, cząstek stałych pochodzących z suszarnii linii MDF, a także lotnych związków organicznych (LZO) w tym formaldehydu (LZO wchodzą w skład drewna i wydzielają się podczas procesów jego suszenia). Dodatkowo część lotnych substancji w tym także formaldehyd będą neutralizowane w instalacji przy udziale mikroorganizmów, dla których formaldehyd i LZO są pożywką – mówi Jędrzej Kasprzak, Prokurent w SWISS KRONO sp. z o.o.

-Budowa nowego BIO-Elektrofiltru wiąże się z realizacją długoterminowej strategii SWISS KRONO POLSKA związanej z produkcją swoich wyrobów w poszanowaniu środowiska naturalnego, a także respektowania przepisów w zakresie najlepszych dostępnych technik BAT (Best Available Technique) wynikających z art. 2 punktu 11 Dyrektywy Rady Europejskiej 96/61/WE. Po uruchomieniu tego wysoko skutecznego urządzenia, wszystkie nasze linie produkujące płyty drewnopochodne będą podłączone do dwóch elektrofiltrów skutecznie redukujących emisje powstające w procesie produkcyjnym – wyjaśnia Tomasz Rola, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska

-BIO-Elektrofiltr, to kolejna znacząca inwestycja SWISS KRONO POLSKA realizowana w ramach przystąpienia naszej firmy do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na wykonawcę inwestycji została wybrana firma EWK Umwelt technik GmbH, posiadająca wieloletnie doświadczenie i specjalizację w budowie tego typu urządzeń. W chwili obecnej w ramach działań strefowych realizujemy następujące inwestycje: węzeł szlifowania płyt drewnopochodnych, linię do produkcji laminatów HPL/CPL, linię do laminowania płyt oraz automatyczny magazyn do składowania paneli podłogowych - informuje Krzysztof Przygodzki, Członek Zarządu w SWISS KRONO sp. z o.o.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz