DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Szwedzi zbudują nowe zakłady

Puls Biznesu

Autor: Paulina Sztajnert
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2003-10-08


Dwa tartaki i fabryka płyt wiórowych - to plany IKEA, która szuka dla nich lokalizacji.

IKEA zamierza zainwestować na Warmii i Mazurach. Tym razem w planach szwedzkiego koncernu znalazła się budowa dwóch tartaków i jednej fabryki płyt wiórowych.

- Meblarskie fabryki potrzebują półfabrykatów, dlatego chcemy wybudować dodatkowy zakład płyt wiórowych, a także dwa tartaki. Wszystkie zakłady pracowałyby wyłącznie na nasze potrzeby - mówi Marian Grabiński, dyrektor IKEA Polska.

Planowana inwestycja ma pochłonąć około 100 mln zł. Budowa nowych zakładów jest przesądzona, ale sprawa ich lokalizacji wciąż jeszcze otwarta.

- Mamy także konkurencyjne propozycje z państw nadbałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy - mówi dyrektor Grabiński.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu już rozmawiali z warmińsko-mazurskimi władzami, które zachęcają do skorzystania z inwestycji na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. IKEA mogłaby liczyć chociażby na ulgę w podatku CIT do 50 proc. inwestycji. Ale tak naprawdę los ewentualnej inwestycji jest w rękach monopolisty, czyli Lasów Państwowych. Od warunków dostaw drzewa, jakie zaproponuje ich dyrekcja, zależy głównie wybór lokalizacji.

Miejmy nadzieję, że tym razem państwowi urzędnicy okażą się bardziej przychylni inwestycjom szwedzkiego koncernu i nie wykażą się równie dużą "skutecznością" jak władze Łodzi, gdzie IKEA od siedmiu lat usiłuje wybudować kolejny sklep. Najpierw jej dyrekcja nie mogła uzyskać decyzji o odrolnieniu gruntów, na których planowana była budowa kompleksu handlowego. Dobra wiadomość z urzędu wojewódzkiego o przeznaczeniu tych terenów pod inwestycje usługowo-handlowe nadeszła w ubiegłym tygodniu.

- Teraz jednak mamy problemy z uzyskaniem zgody na rozpoczęcie budowy - mówi dyrektor Grabiński.

W Polsce IKEA zainwestowała już 450 mln USD. Zatrudnia 6,8 tys. osób, z czego 5 tys. to pracownicy produkcyjni.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz