/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WSZYSTKO Z DREWNA

Czy można drukować drewnem?

getmodelsnow.com

Autor: GMN Get Models Now
Źródło: getmodelsnow.com
Data: 2017-04-04


Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Kojarzone jest z tradycyjnymi technikami obróbki i sprawdzonymi już zastosowaniami. Jednak w dzisiejszej dobie rozwijających się technologii, drewno ma olbrzymi potencjał rozwoju w innowacyjnej branży druku 3D.

Filamenty z domieszkami różnych gatunków drewna Filamenty z domieszkami różnych gatunków drewna Fot. GMN Get Models Now

Kogo mogą zainteresować powstałe rozwiązania? Przede wszystkim jest to niezwykle atrakcyjne dla projektantów, rzeźbiarzy i artystów, którzy na codzień potrzebują szybkich i efektywnych rozwiązań dla swoich projektów. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możliwe jest tworzenie obiektów o rozbudowanej geometrii, których wykonanie tradycyjnymi metodami pochłonęłoby zdecydowanie więcej czasu.

Druk 3D z drewnem - czyli kompozyt PLA i pyłu drzewnego pochodzącego z naturalnych odpadów, umożliwia prototypowanie elementów ściśle według trójwymiarowych rysunków CAD. Filament, w którego skład wchodzą zróżnicowane gatunki drewna, nadaje wydrukowi naturalnego efektu, który z powodzeniem może zastępować lity materiał. W zależności od składu takiego filamentu uzyskiwane są różne odcienie surowych jeszcze wydruków.

Dodatkową cechą podnoszącą atrakcyjność tej technologii jest wielość możliwości postprodukcji powstałych elementów. Nasz rozbudowany warsztat postprodukcyjny, będący jednym z największych w Polsce umożliwia tworzenie wydruków maksymalnie zbliżonych do tych wykonanych tradycyjnymi metodami.

Przykładem ilustrującym uzyskiwany efekt jest projekt strzelby wykonany dla Muzeum Sztuk Użytkowych będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Istniejąca strzelba została zeskanowana a następnie wydrukowana tak aby swoim wyglądem była maksymalnie zbliżona do oryginału. Odpowiednie techniki postprodukcyjne nadały strzelbie postarzałego wyglądu doskonale odzwierciedlając drewniane elementy.

Zestawienie oryginału (u góry) z kopią wydrukowaną w 3D (na dole)Zestawienie oryginału (u góry) z kopią wydrukowaną w 3D (na dole)Fot. GMN Get Models Now

Zestawienie oryginału (u góry) z kopią wydrukowaną w 3D (na dole)Zestawienie oryginału (u góry) z kopią wydrukowaną w 3D (na dole)Fot. GMN Get Models Now

Detal strzelby wydrukowanej w 3Detal strzelby wydrukowanej w 3Fot. GMN Get Models Now

Inną ciekawą realizacją jest pistolet skałkowy, który również jest wydrukiem wieloelementowym. Złożoność projektu pozwala na szczegółowy wydruk mniejszych części tworząc spójną całość. Tak jak w przypadku strzelby kluczowym etapem tworzenia takiej strzelby jest postprodukcja, która nadaje niezwykłej autentyczności.

Pistolet skałkowy wydruk 3D - rozłożenie elementówPistolet skałkowy wydruk 3D - rozłożenie elementówFot. GMN Get Models Now

Fnalny efektFnalny efektFot. GMN Get Models Now

Meble - wydruk 3DMeble - wydruk 3DFot. GMN Get Models Now

Jednak najbardziej wymagającym projektem związanym z drukowaniem drewnem był projekt dla Muzeum Narodowego w Poznaniu, który składał się z wielu pojedynczych elementów. Projekt polegał na wydruku miniatur istniejących mebli pochodzących z trzech różnych epok (rokoko, barok i biedermeier). Pomimo niewielkiej skali udało się uzyskać dużą dokładność w wydrukach, które zawierały domieszkę drewna. 

Fragment wnętrza zaaranżowanego meblami wydrukowanymi w 3DFragment wnętrza zaaranżowanego meblami wydrukowanymi w 3DFot. GMN Get Models Now

Po raz kolejny bardzo istotnym etapem zlecenia była postprodukcja. Dzięki ręcznemu wykończeniu miniatury w łudzący sposób przypominają drewniane oryginały. 

Jednym z większych drewnianych wydruków jest barokowa rama, która również została złożona z wielu elementów, do złudzenia przypominając drewniane odpowiedniki pochodzące z tamtych czasów. Poddanie jej postprodukcji dopełniło końcowego efektu, prezentując możliwości najnowszych technologii. 

Meble wydrukowane w technologii druku drewnemMeble wydrukowane w technologii druku drewnemFot. GMN Get Models Now

Detal ramy wydrukowanej w 3DDetal ramy wydrukowanej w 3DFot. GMN Get Models Now

Detal detal ramy wydrukowanej w 3DDetal detal ramy wydrukowanej w 3DFot. GMN Get Models Now

Rama barokowa - wydruk 3DRama barokowa - wydruk 3DFot. GMN Get Models Now

Jako firma GMN - Get Models Now, umożliwiamy tworzenie drewnianych wydruków, skracając czas prototypowania i obróbki końcowej materiału. Technologia, którą wykorzystujemy jest przydatna dla każdego kto chce w szybki i efektywny sposób stworzyć szczegółowe elementy, bez względu na to czy są to kopie już istniejących detali, czy też istnieje potrzeba zaprojektowania nowych obiektów.

Zapraszamy do kontaktu!

www.getmodelsnow.com
www.facebook.com/getmodelsnow
www.instagram.com/getmodelsnow
www.twitter.com/getmodelsnow

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz