/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Sprawny w zawodzie - Konkurs dla uczniów w zawodzie Stolarz i Technik Technologii Drewna

Autor:
Źródło: ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
Data: 2017-03-30


W dniach 16. i 17. marca 2017r. w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu odbyła się V edycja ogólnopolskiego, a zarazem XX jubileuszowa edycja konkursu „Sprawny w Zawodzie - Stolarz i Technik Technologii Drewna,” którego współorganizatorem od samego początku jest Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Sprawny w zawodzie - Konkurs dla uczniów w zawodzie Stolarz i Technik Technologii DrewnaSprawny w zawodzie - Konkurs dla uczniów w zawodzie Stolarz i Technik Technologii DrewnaFot. D.Jabłoński

W tych dniach gościliśmy w naszej placówce najzdolniejszych młodych stolarzy i techników technologii drewna z całej Polski. W trakcie zmagań konkursowych musieli oni zarówno udowodnić swoją wiedzę teoretyczną, jak i zdolności praktyczne - wykonując prace z użyciem narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi. 

Konkurs „Sprawny w Zawodzie” to odbywające się od dwudziestu lat (po raz piąty na arenie OGÓLNOPOLSKIEJ) przedsięwzięcie mające na celu sprawdzenie i wyróżnienie, posiadających wybitne umiejętności zawodowe w dziedzinie stolarstwa, uczniów szkół zawodowych i techników.

Sprawdzian wiedzy teoretycznej...Sprawdzian wiedzy teoretycznej...Fot. D.Jabłoński

Niezwykle prestiżowy tytuł SPRAWNEGO W ZAWODZIE i przyznawana przez naszą placówkę nagroda jest potwierdzeniem doskonałego przygotowania młodzieży do wykonywania zawodu i wskaźnikiem ich gotowości do pracy.

Pierwszego dnia,  o zwycięstwo walczyło  42 uczniów z 15 zasadniczych szkół zawodowych - z miejscowości, takich jak: Białystok, Dobrodzień, Gdańsk, Grybów, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Leżajsk, Mielec, Opole, Ostróda, Oświęcim, Stary Sącz, Sucha Beskidzka, Zakopane i Żywiec.

... i praktycznej... i praktycznejFot. D.Jabłoński

Drugiego dnia w szranki o tytuł najsprawniejszego stanęło 27 techników technologii drewna z 9 szkół - z miejscowości: Białystok, Jelenia Góra, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Opole, Ostrów Mazowiecka, Oświęcim, Stargard, Zwierzyniec.

Przebieg konkursu w obu dniach był podobny. Na początku uczestników powitała  szkolna orkiestra dęta. Następnie, na świetlicy, uczestników oraz ich nauczycieli, przedstawicieli władz oświatowych i lokalnych, sponsorów i wszystkich zaproszonych gości powitał ks. Dyrektor Zenon Latawiec.

Pokazy narzędzi FestoolPokazy narzędzi FestoolFot. D.Jabłoński

Po części oficjalnej rozpoczął się test teoretyczny,  po którego zakończeniu nastąpił poczęstunek. Następnie miała miejsce krótka przerwa, po której rozpoczęła się część praktyczna konkursu.

Równolegle do prac konkursowych miały miejsce pokazy firm ClassenPol, Eurostyl, FESTOOL, Faba oraz Palette Cad, w którym uczestniczyli zainteresowani przedsiębiorcy oraz uczniowie. W tym samym czasie firma Palette Cad miała swoją prezentację dla nauczycieli, a w drugim dniu dodatkowo odbywała się prezentacja Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dla uczniów technikum i liceum.

Wirtualna rzeczywistość wykreowana narzędziami Palette CadWirtualna rzeczywistość wykreowana narzędziami Palette CadFot. D.Jabłoński

Po obiedzie, który zapewniony był wszystkim uczestnikom, a także po zakończeniu prac jury, nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursów połączone z wręczeniem okolicznościowych dyplomów i nagród rzeczowych dla zwycięzców oraz osób wyróżnionych. Wręczono również dyplomy uczestnictwa i materiały reklamowe oraz upominki okolicznościowe wszystkim uczniom, uczestnikom konkursów oraz ich opiekunom. Oficjalne wręczenie nagród poprzedzone zostało prezentacją „Polska Liderem Europejskiego Rynku Podłóg Drewnianych” wygłoszoną przez Prezesa Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich – Pana Dariusza Kozerę.

Jako organizatorzy konkursów, co roku, przywiązujemy wiele uwagi do tego, aby uczestnicy i laureaci konkursów zostali odpowiednio nagrodzeni. Jest to możliwe głównie dzięki współpracy z firmami działającymi na szczeblu lokalnym, jak i ogólnokrajowym, które rozumiejąc taką potrzebę, pragną czynnie wesprzeć działania w zakresie promowania szkolenia zawodowego w naszym kraju.

Należy tutaj wymienić m. innymi, takie firmy, jak: FESTOOL z siedzibą w Warszawie , już po raz czwarty, jest sponsorem nagrody dla zdobywców I miejsca, w postaci cennych, profesjonalnych elektronarzędzi; CASTORAMA Oświęcim, również po raz czwarty sponsoruje nagrody rzeczowe; GTV oraz HÖGERT Technik z Warszawy, są sponsorami cennych nagród rzeczowych w postaci narzędzi, dla zdobywców I, II i III miejsca. Firma „Mebloform” z Kalwarii Zebrzydowskiej, ufundowała cenne nagrody w postaci płatnego stażu zawodowego dla zdobywców I i II miejsca. Gazeta Przemysłu Drzewnego była fundatorem I wyróżnienia.

Konkurs Sprawny w ZawodzieKonkurs Sprawny w ZawodzieFot. ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Cennym wsparciem dla konkursu byli także: Aksam, Classen Pol, Eurostyl , Instytut Technologii Drewna, Intergal, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy, PalleteCad, Polska Izba Gospodarstwa Przemysłu Drzewnego, Stowarzyszenie Dom Drewniany, Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich, portal Drewno.pl oraz Pan Andrzej Noskowiak.

Cennym wsparciem organizowanych konkursów, jest także udzielany nam patronat uczelni wyższych: Dziekana wydziału technologii drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Dziekana wydziału technologii drewna z SGGW w Warszawie, który już po raz kolejny ufundował dla zwycięscy konkursu technik technologii drewna Indeks uprawniający do podjęcia studiów na wydziale technologii drewna.


Na wdzięczność , ze strony organizatorów konkursów, zasługują również nasi patroni medialni, tacy jak: „BIZNESmeble.pl”, „Drewno.pl”, „E-handeldrewnem”, "Fakty Oświęcim", „Gazeta Przemysłu Drzewnego”, „Kurier Drzewny & Przegląd Meblarski”, „Lakiernictwo PRZEMYSŁOWE”, "Meble.pl” oraz „Profesjonalny Parkiet”, które jako fachowe i profesjonalne czasopisma, przyczyniają się do propagowania konkursów w środowiskach branży drzewnej.

Bardzo dużym wyróżnieniem dla tegorocznej XX edycji konkursu było pojawienie się na nim znamienitych gości: przedstawiciela Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej – Pani Wicedyrektor ORE ds. kształcenia zawodowego – Pani Bożeny Mayer-Gawron; Wiceprezydent Miasta Oświęcim – Pani Marii Pędrak, Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej – Pana Augustyna Ormantego, Pani Aleksandry Bibrzyckiej – Sekretarza Powiatu Oświęcimskiego, Pani Wicekurator Haliny Cimer – reprezentującej Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbarę Nowak; Prodziekana ds. Spraw studenckich – Pawła Kozakiewicza – reprezentującego Dziekana Wydziału Technologii Drewna SGGW Prof. dr hab. Krzysztofa Krajewskiego oraz Dziekana Wydziału Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu – Prof. Dr Hab. Bartłomieja Mazelę. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZYJĘCIE NASZEGO ZAPROSZENIA!

V Ogólnopolski Konkurs „Sprawny w Zawodzie” – Stolarz 16.03.2017
WYNIKI

1 MIEJSCE: Krzysztof Gazurek – Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
2 MIEJSCE : .Michał Orlicki – Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
3 MIEJSCE: Dariusz Nycz- Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Laureaci konkursu Sprawny w zawodzie - StolarzLaureaci konkursu Sprawny w zawodzie - StolarzFot. ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

I WYRÓŻNIENIE: Piotr Bogdał – Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu
II WYRÓŻNIENIE: Adam Oliwia – Zespół Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej

Uczestnicy konkursu Sprawny w zawodzie - StolarzUczestnicy konkursu Sprawny w zawodzie - StolarzFot. ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

V Ogólnopolski Konkurs „Sprawny w Zawodzie” – Technik Technologii Drewna 17.03.2017

1 MIEJSCE: Krystian Korczyk – Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
2 MIEJSCE : Adam Penkała - Zespół Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej
3 MIEJSCE: Jakub Długopolski – Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Laureaci konkursu Sprawny w zawodzie - Technik technologii DrewnaLaureaci konkursu Sprawny w zawodzie - Technik technologii DrewnaFot. ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

I WYRÓŻNIENIE: Piotr Knapczyk – Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
II WYRÓŻNIENIE: Karol Janik – Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze
II WYRÓŻNIENIE: Szymon Dziemianowicz – Zespół Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku

Uczestnicy konkursu Sprawny w zawodzie - Technik technologii DrewnaUczestnicy konkursu Sprawny w zawodzie - Technik technologii DrewnaFot. ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Przedsięwzięcie kierowane było do uczniów programowo najstarszych klas o profilu stolarz oraz technik technologii drewna.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:
1. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
2. Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa
3. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa
4. Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut
5. Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty
6. Starosta Powiatu Oświęcimskiego Zbigniew Starzec
7. Starosta Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński
8. Wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz
9. Małopolski Kurator Oświaty – Barbara
10. Dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW Prof. dr hab. Krzysztof KRAJEWSKI
11. Dziekan Wydziału Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu – Prof. Dr Hab. Bartłomiej Mazela
12. Inspektor Inspektorii Krakowskiej – Ks. Adam Parszywka


Patronami wydarzenia byli:
1. Instytut Technologii Drewna
2. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
3. Polska Izba Gospodarstwa Przemysłu Drzewnego
4. Stowarzyszenie Dom Drewniany
5. Wydział Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu
6. Wydział Technologii Drewna SGGW

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli:
1. Biznes Meble.pl
2. Czasopismo "Lakiernictwo Przemysłowe"
3. DREWNO.PL
4. E-Handel Drewnem
5. Fakty Oświęcim
6. Gazeta Przemysłu Drzewnego
7. Meble.pl
8. Profesjonalny Parkiet
9. Kurier Drzewny & Przegląd Meblarski

Ponadto Pani Premier Beata Szydło przekazała dla zwycięzców piękne długopisy.

Pragniemy podziękować za wsparcie konkursu. Bez Państwa pomocy nie udałoby nam się zrealizować przedsięwzięcia na tak wysokim poziomie !!! Dobro wraca!
BÓG ZAPŁAĆ!


Ks. Zenon Latawiec
Franciszek Synowiec
Ewelina Matyjasik-Lewandowska

Sprawny w zawodzie - Konkurs dla uczniów w zawodzie Stolarz i Technik Technologii Drewna (Zdjęcia: 11)

Sprawny w zawodzie - Konkurs dla uczniów w zawodzie Stolarz i Technik Technologii DrewnaSprawdzian wiedzy teoretycznej...... i praktycznejPokazy narzędzi FestoolWirtualna rzeczywistość wykreowana narzędziami Palette CadKonkurs Sprawny w ZawodzieLaureaci konkursu Sprawny w zawodzie - StolarzUczestnicy konkursu Sprawny w zawodzie - StolarzLaureaci konkursu Sprawny w zawodzie - Technik technologii DrewnaUczestnicy konkursu Sprawny w zawodzie - Technik technologii DrewnaSprawny w zawodzie - Konkurs dla uczniów w zawodzie Stolarz i Technik Technologii Drewna

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA