/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Szyszko odrzucony

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2017-03-27


W miniony czwartek Sejm odrzucił złożony przez posłów Platformy Obywatelskiej wniosek o wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszko.

Minister Środowiska Jan Szyszko pozostaje na stanowiskuMinister Środowiska Jan Szyszko pozostaje na stanowiskuFot. D.Jabłoński

Za odrzuceniem wniosku opowiedziało się 262 posłów (228 z Prawa i Sprawiedliwości, 25 z Kukiz'15, 3 z koła Republikanie, 3 z koła WiS oraz 3 niezrzeszonych,). Od głosu wstrzymało się czterech posłów (wyłącznie z Kukiz'15). Za dymisją ministra środowiska zagłosowało 173 posłów, w tym 122 z Platformy Obywatelskiej, 29 z Nowoczesnej, 14 z Polskiego Stronnictwa Ludowego, 4 z koła Unii Europejskich Demokratów, 3 z Kukiz'15 oraz 1 niezrzeszony. Do wyrażenia wotum nieufności konieczna jest co najmniej ustawowa liczba głosów czyli 231.

Wniosek złożony przez posłów PO zarzucał ministrowi Szyszko:

  • Nowelizację ustaw o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, pozornie poselskiej, których wprowadzenie w podejrzanym tempie i okolicznościach, pozwoliło na masowe wycinki drzew będące "hekatombą drzew w Polsce".
  • "Kroczący demontaż instytucjonalnego systemu ochrony środowiska w Polsce", którego przejawem są zmiany personalne w instytucjach podległych resortowi oraz kierunki przepływów środków publicznych, ograniczanie wpływu samorządów na kształtowanie i finansowanie polityki środowiskowej w regionach oraz pozbawianie
    społeczeństwa wpływu na wydatkowanie publicznych środków na ochronę środowiska.
  • Kontrowersyjne decyzje finansowe związane z odbieraniem samorządom finansowania walki ze smogiem, przyznanie na mocy ugody wielomilionowego odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis.
  • Autorską koncepcję realizacji polityki klimatycznej przy pomocy pochłaniania C02 przez lasy i zakładaniu "leśnych gospodarstw węglowych", która ma pozwolić Polsce na utrzymywanie węgla jako głównego źródła energii oraz zgode na realizację produkcji zielonej eergii poprzez współspalanie drewna.
  • Nieprzestrzeganie zobowiązań w sprawie Puszczy Białowieskiej, jakie na Polskę nałożył Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Szyszko został negatywanie zaopiniowany przez sejmowoą Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Podczas sejmowej debaty nad wniosek o wotum nieufności przed budynkiem Sejmu odbyły się manifestacje popierające ministra Szyszko. Wśród demonstrantów sporą grupę stanowili pracownicy Lasów Państwowych z regionalnych dyrekcji Lublin, Łódź, Radom, Warszawa oraz Gdańsk, którzy stawili się na wezwanie leśnej Solidarności.

Szerokim echem w mediach odbiła się organizacja przyjazdu na manifestację w tej ostatniej dyrekcji. Mimo, że udział w niej organizowany był przez Krajową Sekcją Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” do nadleśnictw trafiło pismo rozesłane przez sekretariat RDLP w Gdańsku, w którym informowano o organizacji wyjazdu: W porozumieniu z organizacjami związkowymi działającymi na terenie RDLP Gdańsk: Międzyregionalna Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Gdańskiego i Związek Leśników Polskich Regionu Gdańskiego, przesyłam następującą informację: W czwartek 23.03.2017 r. o godz. 13.30 w Warszawie przed sejmem odbędzie się manifestacja w obronie Ministra Środowiska Jana Szyszki. Proszę o przekazanie informacji wszystkim pracownikom, że dla osób chętnych do wzięcia udziału w manifestacji jest możliwość wyjazdu zorganizowanego autokarem spod siedziby tut. RDLP. Wyjazd odbywa się w ramach urlopu, obowiązują mundury wyjściowe (Służba Leśna), pracownicy nie ponoszą kosztów wyjazdu. Z uwagi na krótki termin zorganizowania wyjazdu, uprzejmie proszę o przesłanie dzisiaj (...) do godz. 14.00, ile osób jest chętnych do w wzięcia udziału w manifestacji. Informacje negatywne również obowiązują.

Wątpliwości budzą kwestie prawne  i etyczne działań regionalnej dyrekcji. W bezpośrednich rozmowach z leśnikami portal Drewno.pl dowiedział się również, że część uczestników wzięło udział w manifestsacji obawiając się szykan ze strony przełożonych.

Do pobrania:
Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Szyszko złożony przez Platformę Obywatelską >>> 
Stenogram debaty sejmowej nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Szyszko >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA