/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer Group podał wstępne wyniki finansowe za 2016r.

Pfleiderer Group

Autor: oprac.red
Źródło: Pfleiderer Group
Data: 2017-03-21


Pfleiderer Group opublikował wstępne skonsolidowane wyniki za 2016r. Spółka zanotowała spadek sprzedaży, jednak uzyskała wyższą niż przed rokiem rentowność.

Pfleiderer Group podał wstępne wyniki finansowe za 2016r.Pfleiderer Group podał wstępne wyniki finansowe za 2016r.Fot. Pfleiderer

Skonsolidowane przychody netto wypracowane przez Pfleiderer Group w 2016r. wyniosły ok. 960 mln euro i były nieco niższe niż w 2015r. Zysk brutto wyniósł ok. 252 mln euro i był o 3,4% wyższy niż w poprzednim roku.

Spadek sprzedaży o 2,4% w porównaniu do 2015r. wynika głównie z niższych cen sprzedaży oraz negatywnego wpływu różnic kursowych. Przychody ze sprzedaży netto Segmentu Zachodniego wyniosły ok. 659 mln euro, na co główny wpływ miały wyższe wolumeny sprzedaży i wzrost sprzedanych produktów wysokomarżowych. Natomiast sprzedaż netto Segmentu Wschodniego wyniosła ok. 339 mln euro i była o 9,4% niższa niż w poprzednim roku. Na poziom sprzedaży w tym Segmencie negatywny wpływ miała niższa sprzedaż w zakładzie MDF Grajewo, presja cenowa w Polsce w związku z niższymi cenami surowców oraz różnice kursowe.

W 2016r. zysk brutto Grupy Pfleiderer wyniósł ok. 252 mln euro (skorygowany o efekt alokacji ceny nabycia w wysokości ok. 29 mln euro w związku z transakcją re-IPO i zmianami struktury korporacyjnej Grupy) i był o 3,4% wyższy niż w poprzednim roku. Znormalizowana EBITDA Grupy (po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) wyniosła ok. 149 mln euro, co oznacza wzrost o 12,5% w porównaniu do 2015r. Marża na poziomie znormalizowanej EBITDA Grupy wyniosła w 2016 r. ok 15,5% przychodów wobec 13,4% marży odnotowanej w 2015r.

Poprawa skonsolidowanych wyników została osiągnięta dzięki koncentracji na produktach z wyższą wartością dodaną, synergiom wynikającym z połączenia segmentów biznesowych Grupy oraz programu poprawy efektywności i optymalizacji w obszarze operacyjnym. Pozytywny wpływ na wyniki miały również czynniki związane z cenami surowców.

-W 2016 roku z sukcesem zakończyliśmy projekt budowy „JEDNEGO PFLEIDERERA”. Opublikowane właśnie wstępne skonsolidowane wyniki potwierdzają, że sytuacja finansowa Grupy jest bardzo dobra a realizowana przez nas strategia premium – zakładająca koncentrację na segmencie produktów z wyższą wartością dodaną wpływa pozytywnie na wypracowywane rezultaty oraz marże - powiedział Michael Wolff, Prezes Zarządu Pfleiderer Group.

W efekcie połączenia wschodniego i zachodniego segmentu powstała wiodąca polska spółka, a także jeden z czołowych europejskich producentów materiałów na bazie drewna. Synergie kosztowe uzyskane w związku z wdrożeniem projektu „JEDNEGO PFLEIDERERA” wyniosą około 18 mln euro, a celem jest uzyskanie oszczędności na poziomie ponad 30 mln euro do końca 2018r.

W 2016r. zmieniona została nazwa spółki – wcześniejsze Pfleiderer Grajewo to obecnie Pfleiderer Group – nowa nazwa odzwierciedla międzynarodowy charakter Grupy. Jednocześnie siedziba firmy została przeniesiona z Grajewa do Wrocławia. Dokonano strategicznych zmian w strukturze Grupy, które mają zwiększyć efektywność zarządzania. W ubiegłym roku, pierwszy raz od 2008r. spółka wypłaciła dywidendę. Do akcjonariuszy trafiło 64,70 mln zł, czyli 1,00 zł na każdą akcję.

Nakłady inwestycyjne Grupy Pfleiderer wyniosły w ubieglym roku 52 mln euro. Wdrożenie strategicznych projektów, takich jak Czteropak inwestycyjny (projekt 4-Pack) w Grajewie, linia do produkcji blatów kuchennych oraz projekt Dynasteam w Wieruszowie, linia do szlifowania płyt w największym zakładzie produkcyjnym w Neumarkt, a także poprawa efektywności operacyjnej, wpływają na stały wzrost konkurencyjności Pfleiderera.

W styczniu 2017r. w trakcie targów BAU w Monachium zaprezentowana została jedna wspólna kolekcja „ONE COLLECTION”, której hasło przewodnie to „Inspirations close to you”. To unikalny program, który obejmuje w sumie aż 360 różnych dekorów. Koncept „Inspirations close to you” to także nowe struktury, płyty oraz blaty kuchenne. Dodatkowo, oferta Pfleiderera obejmuje również innowacje, takie jak elektrostatyczna obróbka metali czy druk cyfrowy wykonywane na indywidualne zamówienie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz