DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Frantschach Świecie SA - Raport analityczny

DM BZ WBK SA

Autor:
Źródło: DM BZ WBK SA
Data: 2003-10-23


W raporcie z 16 października br. analitycy DM BZ WBK wydali rekomendację dla spółki "PONIŻEJ RYNKU" przy kursie 87,60 zł za akcję , cena docelowa 73 zł. Pisząc - Ostrożnie z cyklem papierniczym!

Frantschach Świecie jest producentem papieru do produkcji tektury i worków papierowych. Spółka eksportuje do 80% produkcji, głównie na rynki Eurolandu. W wyniku restrukturyzacji spółka poprawiła efektywność; 30% marża EBITDA osiągnięta w 2002 roku była najwyższa wśród europejskich spółek papierniczych. Świecie płaci dużą dywidendę a dzięki wysokim cenom papieru i korzystnemu parytetowi EUR/PLN poprawia wyniki z kwartału na kwartał (zyski 2kw. wzrosły o 105% rok do roku, a o 65% w porównaniu do 1kw). Kurs spółki wzrósł o ponad 60% od lipca. Od dołka notowań w grudniu 1998 całkowity zwrot, liczony z dywidendami, wyniósł 1150%. Przemysł celulozowo papierniczy należy do bardzo cyklicznych. Ceny Kraftlinera, głównego produktu spółki, osiągnęły najwyższy szczyt od końca lat 80, ale obecnie zaczęły spadać. Prognozujemy 6% spadek cen w drugim półroczu i 3% w roku 2004.Zakładając, że ceny papieru powrócą do długoterminowego trendu, nasz model DCF wycenia wartość godziwą świecia na 52 złote na akcję. Stąd nasz model cykliczny sugeruje ponad 50% przewartościowanie. Według naszego modelu bieżąca cena świecia wydaje się wskazywać, że ceny papieru będą rosły a korzystny parytet EUR/PLN zostanie utrzymany w przyszłości. Zakładając, że ceny papieru i złotego pozostaną na obecnym poziomie otrzymaliśmy wartość godziwą w wysokości 80 złotych na akcje. Wierzymy, że nasz model cykliczny, implikujący cenę 52 złote, lepiej oddaje trendy rynku niż model niecykliczny. Jednak sądzimy, że inwestorzy mogą dalej wyceniać Świecie koncentrując się raczej na bieżących wynikach niż na długoterminowych perspektywach. Aby rozwiązać problem różnicy między modelem cyklicznym i niecyklicznym, zdecydowaliśmy się uznać je za dwa skrajne scenariusze o 50% prawdopodobieństwie. Tak więc, jako średnią ważoną prawdopodobieństwem, uzyskaliśmy wycenę akcji świecia w wysokości: 66 złotych wartość godziwa a 73 złote cena docelowa, w horyzoncie 12-miesięcznym.

Wycena porównawcza także wskazuje na przewartościowanie akcji świecia. Świecie jest notowane na poziomie 10,5x i 11,6x według naszych prognoz EV/EBITDA na rok 2003 i 2004, z 45% i 103% premią do spółek zagranicznych. Spółka jest notowana według 20.2x wskaźnika P/E dla roku 2004, z 62% premią. Według porównań krajowych Świecie jest notowane z premią do spółek WIG20 w roku 2003 oraz w roku 2004.

Rekomendacja jest aktualna w okresie 6 miesięcy, o ile nie nastąpi wcześniejsza zmiana.

DM BZ WBK SA nie ponosi odpowiedzialnośc


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz