/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stelmet: Brytyjski rynek osłabia wyniki

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2017-02-28


Grupa Stelmet opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku finansowego 2016/2017 obejmujący okres od października do grudnia 2016r. Spółka wypracowała w tym czasie przychody w wysokości 67 mln zł i zanotowała stratę netto na poziomie 15,055 mln zł.

Zakład produkcyjny Stelmet w Zielonej GórzeZakład produkcyjny Stelmet w Zielonej GórzeFot. Stelmet

Pierwszy kwartał nowego roku finasowego dla Stelmetu nie wypadł najlepiej. Spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 66,907 mln zł (2015/2016: 75,231 mln zł) i zanotowała stratę na działalności operacyjnej na poziomie 8,953 mln zł (2015/2016: strata 4,670 mln zł. Strata netto wyniosła 15,055 mln zł wobec 6,826 mln zł straty rok wcześniej.

-Pierwszy kwartał roku obrotowego, czyli ostatni kwartał kalendarzowy, w Grupie Stelmet - tak jak w całej naszej branży - poświęcony jest przede wszystkim produkcji i budowaniu zapasów architektury ogrodowej na nadchodzący sezon. Stąd relatywnie niewielkie przychody. Sezon najwyższej sprzedaży architektury rozpoczyna się zwykle od lutego - wyjaśnia zarząd Stelmet.

Sezonowość sprzedaży w Grupie StelmetSezonowość sprzedaży w Grupie StelmetFot. Stelmet

Na niższy poziom sprzedaży wpłynęło głównie załamanie przychodów na rynku brytyjskim. Jak informuje spółka w swoim komunikacie, sprzedaż w Wielkiej Brytanii była o 10,3 mln zł (tj. o 32,8%) niższa niż w roku poprzednim. Według zarządu spółki wpływ na taki stan rzeczy mają dwa czynniki:
- mniejsza sprzedaż do największego odbiorcy Grupy na tym rynku, która wynika ze zmiany asortymentowej, jaką wprowadził w swoich sklepach,
- umocnienie kursu funta GBP w stosunku do PLN.

Jak zapewnia spółka sprzedaż do kluczowego na rynku brytyjskim klienta wzrośnie w II kw. roku obrotowego, kiedy dostawy obejmą nowy asortyment.

Stelmet może pochwalić się wzrostem sprzedaży w drugim ważnym dla grupy segmencie - pelletu drzewnego. Odwrotnie niż dla głównego produktu grupy – programu ogrodowego, sprzedaż pelletu znajduje się w szczytowym okresie, ze względu na trwający sezon grzewczy. Przychody spółki ze sprzedaży pelletu wzrosły o ponad 23% rok do roku i siegnęły 19,6 mln zł.

Istotnym dla wyników Grupy jest poziom cen surowca drzewnego, którego głównym dostawcą są Lasy Państwowe. W I kwartale roku obrotowego 2016/17 były one niższe o 3,4% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Stelmet kupuje głównie drewno sosnowe i świerkowe, którego średnia cena zakupu w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła 264,30 zł/m3, wobec 273,50 zł/m3 rok wcześniej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz