/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Submisja drewna cennego w RDLP Krosno

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2017-02-23


15. lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów (RDLP Krosno) rozstrzygnięto XVIII Submisję Drewna Krosno 2017, podczas której o blisko 1100m3 najwyższej jakości drewna ubiegało się 20 firm.

Submisja drewna cennego w RDLP KrosnoSubmisja drewna cennego w RDLP KrosnoFot. Lasy Państwowe

Krośnieńska submisja jest jednym z najstarszych tego typu przetargów w kraju. Drewno oferowane na submisji pochodzi z planowych cięć gospodarczych i wybierane jest spośród surowca zgromadzonego na składach przejściowych w leśnictwach, po czym przewożone jest na dwa składy. Przedstawiciele zainteresowanych firm mają tydzień czasu na dokładne obejrzenie surowca i złożenie swoich ofert cenowych. Ich otwarcie przeprowadza się publicznie w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Nabywców poszczególnych kłód wybiera specjalnie do tego celu stworzony system informatyczny.

W tym roku do sprzedaży wystawiono 1097m3 drewna wysokiej jakości, głównie był to dąb (blisko 600m3), jesion i jawor oraz w mniejszych ilościach buk, olsza, wiąz, czereśnia i klon zwyczajny. Do przetargu przystapiło 20 nabywców reprezentujących firmy z Austrii, Niemiec, Estonii, Polski i Słowacji. Największą pulę, prawie 334 m3, zakupiła krajowa firma drzewna. Łącznie sprzedano 97% wystawionego drewna.

Największym zainteresowaniem cieszył się dąb, którego średnia cena osiągnęła 2,5 tys. zł za m3. Sporym wzięciem cieszył się drewno jesionowe i  jaworowe. Rezonansowa kłoda tego ostatniego gatunku, zwyczajowo już podczas krośnieńskiej submisji, osiągnęła najwyższą cenę tj. 19.350 zł za m3. Mimo braku rekordu cenowych, średnia cena sprzedanego drewna sięgnęła 2012 zł/m3, co jest cena wyższą niż uzyskana w ubiegłym roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz