/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PODŁOGI DREWNIANE

Krzysztof Ratka wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy

Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy

Autor: oprac. red
Źródło: Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy
Data: 2017-02-20


Krzysztof Ratka wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy, które podczas targów Budma 2017 zorganizowało Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy. W zawodach wzięło udział 10 zawodników z Polski, Czech, Białorusi i Ukrainy. Zawody były częścią Warsztatów Parkieciarskich, które SPP tradycyjnie organizuje podczas poznańskich targów.

Mistrz Polski Parkieciarzy Krzysztof Ratka podczas zawodów w PoznaniuMistrz Polski Parkieciarzy Krzysztof Ratka podczas zawodów w PoznaniuFot. D.Jabłoński

Startujący w mistrzostwach zawodnicy mieli do ułożenia wzór konkursowy opracowany przez doświadczonych mistrzów parkieciarstwa ze Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy. Wzór charakteryzował się wysokim stopniem trudności wykonania i znakomitym designem.

Międzynarodowa komisja sędziowska, podczas oceny prac brała pod uwagę: organizację stanowiska pracy, porządek, przestrzeganie przepisów BHP, zgodność ze sztuką parkieciarską: precyzję wykonania wzoru, dokładność cięć, pomiary i trasowanie wzoru, zamocowanie i trwałość nałożonego wzoru, staranność i czystość, czas wykonania i naturalnie efekt końcowy.

W skład komisji weszli przedstawiciele poszczególnych krajów ( Jiri Dvorak, Ivan Rak, Jurij Rudczenko) oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (Wiesław Hybiak). Komisji przewodniczył Artur Wolkenstein - pełnomocnik Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy ds. jakości, z licencją sędziowską EUFA P+F (Europejskiego Stowarzyszenia Wspierającego Kształcenie i Doskonalenie Techniki Parkieciarskiej i Posadzkarskiej).

W konkursie wzięli udział zawodnicy z czterech krajów: z Białorusi Dzmitri Pisarau, z Czech Jan Razek, z Ukrainy Aleksandr Kovalenko i oczywiście z Polski: Krzysztof Ratka, Bartłomiej Kenio, Michał Waloch, Kacper Widawski, Łukasz Pawlaczyk, Grzegorz Kotłowski, Michał Rogowski. Międzynarodowym Mistrzem Polski Parkieciarzy został z Łodzi, drugie miejsce zajął Michał Waloch z Wrocławia, a trzecie Dzmitri Pisarau z Białorusi.

Krzysztof Ratka i Dariusz Kozera - prezes Stowarzyszenia Parkieciarzy PolskichKrzysztof Ratka i Dariusz Kozera - prezes Stowarzyszenia Parkieciarzy PolskichFot. D.Jabłoński

Zawody poprzedziło specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi maszyn i urządzeń firm FESTOOL oraz MAFELL, zastosowanych materiałów: oleje flrm Domalux professional, Blanchon, Hartzlack, Ciranova, Novol, kleje firm Bautec, Bochem, parkiet firmy KACZKAN, materiały ścierne firmy Armes - sponsorów parkieciarskich mistrzostw.

-Cieszy, że na zawody przyjechali zarówno znakomici fachowcy, doświadczeni jak i młodsi parkieciarze, którzy zaprezentowali wspaniały kunszt sztuki parkieciarskiej. Tak ogromne przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych niezawodnych sponsorów, którym serdecznie dziękuję nie tylko za finansowanie, ale i ogromne osobiste zaangażowanie pracowników. Osobne podziękowania kieruję do Zarządu MTP, w szczególności Pana prezesa Tomasza Kobierskiego oraz kierownictwa zespołu Budma Pana dyrektora Dariusza Muślewskiego i Pani Violetty Pastwa za konstruktywną współpracę i zaangażowanie, za którą w imieniu parkieciarzy serdecznie dziękuję - podsumowywał prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy - Dariusz Kozera.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski ParkieciarzyMiędzynarodowe Mistrzostwa Polski ParkieciarzyFot. D.Jabłoński

Warsztaty Parkieciarskie organizowane przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy w ramach targów Budma to już tradycja. W tym roku, oprócz Międzynarodowych Mistrzostw Polski Parkieciarzy, wydarzenie obejmowało niezmiernie bogaty program. Na blisko 1000 m2, oprócz przestrzeni na których odbywały się parkieciarskie zawody, wyodrębniono stanowiska do praktycznych pokazów najnowszych produktów, technologii liderów branży parkieciarskiej.

Na szczególną uwagę zasługiwał bogaty program referatów i prezentacji przygotowanych w formie wykładów i pokazów firm, specjalistów, ekspertów i naukowców jako część otwartych szkoleń dla rzeczoznawców parkieciarstwa i wszystkich zainteresowanych tematyką podłóg drewnianych.

Równolegle do Mistrzostw przebiegały egzaminy praktyczne na czeladnika i mistrza w zawodzie parkieciarz zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy. Do egzaminu czeladniczego przystąpiły trzy osoby a do egzaminu mistrzowskiego jedna osoba. Wszyscy zdający pomyślnie przeszli część praktyczną i mogli następnego dnia przystąpić do egzaminu pisemnego już w siedzibie WIR.

Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy stawia sobie za cel wspieranie wysiłków Ministerstwa Edukacji Narodowej, Związku Rzemiosła, Komitetu Kształcenia Zawodowego KIG, dyrektorów szkół budowlano-drzewnych dla przywrócenia roli dualnego kształcenia zawodowego w przygotowaniu nowych kadr w zawodzie parkieciarz, w którym to polski rzemieślnik ma ugruntowaną pozycję na europejskim rynku usług parkieciarskich. W trakcie targów Budma z inicjatywy SPP odbyło się spotkanie dyrektorów szkół budowlanych z Poznania Pana Arkadiusza Dratwy i Mińska na Białorusi Pana Stiepana Wasiljewicza. Przedstawiciele obu szkół zadeklarowali chęć podjęcia bliższej współpracy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz