/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

WoodINN: 120 mln na wsparcie innowacji w leśnictwie, drzewnictwie i meblarstwie

Autor: oprac.red
Źródło: NCBiR
Data: 2017-02-14


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 120 mln zł na wsparcie innowacyjnych projektów realizowanych w branży leśno-drzewnej, meblarskiej oraz przemysłach współpracujących w ramach programu sektorowego WoodINN, który jest odpowiedzią na wspólną inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

WoodINN: 120 mln na wsparcie innowacji w leśnictwie, drzewnictwie i meblarstwieWoodINN: 120 mln na wsparcie innowacji w leśnictwie, drzewnictwie i meblarstwieFot. D.Jabłoński

10. lutego br. ogłoszony został konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Programu sektorowego WoodINN finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R”, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności sektora leśno-drzewnego w perspektywie do 2026 roku.

W ramach programu WoodINN będą finansowane prace B+R mające na celu opracowanie lub usprawnienie technologii wykorzystywanych w przemyśle leśno-drzewnym i meblarskim, jak również w przemysłach towarzyszących, do których można zaliczyć produkcję tworzyw sztucznych, blach, profili stalowych czy aluminiowych wykorzystywanych przez sektor leśno-drzewny i meblarski. Agenda badawcza programu kładzie nacisk na tworzenie nowych oraz znacząco udoskonalonych produktów, w szczególności tych o szczególnych właściwościach i funkcjach, przy jednoczesnym wprowadzaniu rozwiązań zapewniających efektywne zużycie surowca i energii oraz racjonalne wykorzystanie środków chemicznych stosowanych przez przemysł.

-Polski sektor drzewny i branża meblarska zajmują wysoką pozycję na światowym rynku, ale jej utrzymanie i zwiększenie eksportu wymaga wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów. Nowe materiały bazujące na technologii płynnego drewna, meble ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym czy nowatorskie zastosowania drewna i materiałów drewnopodobnych w branży wysokich technologii to przykłady rozwiązań, które będą mogły powstać dzięki zainwestowaniu 120 mln zł w rozwój tego sektora - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak podaje NCBR, agenda badawcza programu kładzie nacisk na tworzenie nowych oraz znacząco udoskonalonych produktów, w szczególności tych o szczególnych właściwościach i funkcjach, przy jednoczesnym wprowadzaniu rozwiązań zapewniających efektywne zużycie surowca i energii oraz racjonalne wykorzystanie środków chemicznych stosowanych przez przemysł.

-Branże leśno-drzewna i meblarska wraz z przemysłami współpracującymi mają znaczący potencjał, a zakres tematyczny naszego programu stwarza polskim firmom działającym w tych branżach ogromne możliwości rozwoju w oparciu o wyniki prac B+R. Z efektów prac naukowców skorzystamy wszyscy: zarówno przedsiębiorcy zyskujący nowe rozwiązania, jak i użytkownicy, którzy będą mogli korzystać z polskich, nowoczesnych i bezpiecznych produktów - powiedział prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

O dofinansowanie projektów, w których koszty kwalifikowalne wynoszą maksymalnie 12 mln zł, będą mogły się ubiegać przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorców. Nabór wniosków będzie trwał od 14. marca do 28. kwietnia 2017 roku. Maksymalny poziom dofinansowania badań przemysłowych w zależności od wielkości firmy wyniesie 70-50% oraz 60-40% w dofinansowaniu prac rozwojowych. Ponadto w programie przewidziano możliwość dodatkowego zwiększenia pomocy publicznej (o kolejne 10-15%) w przypadku spełnienia dodatkowych kryteriów związanych z realizacją projektu w ramach tzw. skutecznej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami albo z uwagi na zobowiązanie do szerokiego rozpowszechniania wyników projektu.

dr inż. Piotr Boruszewski i dr hab. Piotr Borysiuk prof. SGGW w Warszawiedr inż. Piotr Boruszewski i dr hab. Piotr Borysiuk prof. SGGW w WarszawieFot. WTD SGGW

W opracowaniu Studium Wykonalności dla całego programu WoodINN uczestniczyli m.in. naukowcy z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie: dr inż. Piotr Boruszewski i dr hab. Piotr Borysiuk prof. SGGW w Warszawie.

prof. dr hab. inż. Piotr Beerprof. dr hab. inż. Piotr BeerFot. WTD SGGW

Realizację programu wspomaga Komitet Sterujący, którego celem jest wsparcie koordynacji w sposób pozwalający uzyskać pożądane rezultaty jakościowe i ilościowe. Komitet składa się z 7 członków: 3 przedstawicieli sektora wskazanych przez Wnioskodawcę Programu, 3 członków wskazanych przez Dyrektora Centrum oraz 1 osoby wskazanej przez Radę Centrum. Członków Komitetu powołuje Dyrektor Centrum. Zastępcą przewodniczącego Komitetu Sterującego został prof. dr hab. inż. Piotr Beer


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz