/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIOMASA

Korupcja w sprawie dostaw biomasy do Elektrowni Szczecin. 12 zatrzymanych

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Autor: oprac.red
Źródło: Centralne Biuro Antykorupcyjne
Data: 2017-02-04


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego ze Szczecina zatrzymali 12 osób - w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena - w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni.

Kocioł biomasowy Elektrowni SzczecinKocioł biomasowy Elektrowni SzczecinFot. Kapitel, CC

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Ustalono, że dostarczane przez firmę biznesmena transporty nie spełniały definicji biomasy. Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, potwierdzali, że ciężarówki były właśnie wypełnione odpowiednią technicznie biomasą przez co dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości. Elektrownia Szczecin kupuje biomasę w postaci peletu ze słomy, zrębki drzewnej (leśnej) i zrębki  z upraw energetycznych drzew szybkorosnących.

3. lutego br., funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali 12 osób, w tym biznesmena dostarczającego biomasę i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin. Wśród nich jest Główny Inżynier Elektrowni Szczecin, którego zatrzymano na gorącym uczynku podczas przyjmowania łapówki w wysokości 50.000 zł.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono ok. 1 mln zł w gotówce, z czego ponad 100 tys. zł znaleziono w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód wyrządzonych PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA, spółce należącej do Skarbu Państwa.

Jak informuje CBA, sprawa ma charakter rozwojowy.

Jako komentarz do sytuacji PGE Polska Grupa Energetyczna przekazała mediom następujący komunikat: "PGE kieruje się zasadą: zero tolerancji dla korupcji i dlatego w sprawie śledztwa dotyczącego korupcji w Elektrowni Szczecin od wielu miesięcy aktywnie współpracowaliśmy z organami ściągania. Dzisiaj złożyliśmy wniosek o ściganie przestępstwa oraz o uzyskanie statusu pokrzywdzonego. Na tym etapie nie jest możliwe oszacowanie możliwych strat. Skrupulatnie audytujemy procesy zakupowe w spółkach i oddziałach całej grupy. Audyty prowadzone w Elektrowni Szczecin wskazują, że do nieprawidłowości dochodziło tam od wielu lat. Wbrew informacjom pojawiającym się w mediach, wśród zatrzymanych nie znajduje się nikt z dyrekcji elektrowni".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz