/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRAWO

Wyłudzenia VAT dotyczą również branży drzewnej

Drewno.pl

Autor: oprac. pks
Źródło: Drewno.pl
Data: 2017-02-02


O wyłudzeniach związanych ze zwrotem podatku VAT oraz próbami walki z tym procederem poprzez stosowanie tzw "odwróconego obciążenia VAT" jest w ostatnich miesiącach bardzo głośno. Większość osób kojarzy je jednak z branżą paliw, stali czy elektroniki - czy dotyczą one również branży drzewnej?

Wyłudzenia VAT dotyczą również branży drzewnejWyłudzenia VAT dotyczą również branży drzewnejFot. Drewno.pl

Przestępcze działania w zakresie wyłudzeń VAT niestety nie omijają żadnej branży, również drzewnej. Wczoraj poinformowano, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób, w tym kilku członków tzw. "grupy pruszkowskiej", którym zarzuca się dokonanie szeregu przestępstw,  również związanych z wyłudzeniem podatku VAT. Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, rozbita grupa miała wyłudzić co najmniej 35 mln złotych podatku VAT w związku z handlem m.in. meblami.

W sierpniu ubiegłego roku CBŚP rozbiło inną grupę przestępczą, która wyłudziła 60 mln złotych m.in. na sprzedaży drewno egzotycznego. W przestępczym procederze brało udział 80 firm. Więcej na ten temat >>>

Warto pamiętać, że od początku 2017 roku obowiązuje tzw. "duża" nowelizacja ustawy o VAT, która ma na celu przede wszystkim ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT. Oprócz rozszerzenia katalogu towarów i usług, dla których stosowany jest tzw. mechanizm odwróconego obciążenia (gdy kupujący, a nie sprzedający rozlicza VAT), wśród nowych przepisów znalazły się również takie, które nakładają solidarną odpowiedzialność na sprzedającego i kupującego za niedociągnięcia w rozliczeniu podatku VAT. Dla przedsiębiorstw sektora drzewnego szczególnie ważne mogą być transakcje (oprócz wymienionych już wcześniej paliw) dotyczące zakupu niektórych usług budowlanych lub służącej do pakowania folii stretch.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA