/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Kara za zmowę na niemieckim rynku mebli

Autor: oprac.red
Źródło: Bundeskartellamt
Data: 2017-01-27


Niemiecki Urząd Ochrony Konkurencji nałożył za zmowę cenową na rynku mebli kary finansowe o łącznej wysokości 4,43 mln euro.

Kara za zmowę na niemieckim rynku mebliKara za zmowę na niemieckim rynku mebliFot. D.Jabłoński

Grzywny  nałożono na pięciu producentów mebli, firmy: Aeris GmbH, Hülsta-Werke Hüls GmbH & Co., KG Kettler GmbH, Rolf Benz AG & Co. KG i Zebra Nord GmbH, jak również na czterech menedżerów zaangażowanych w proceder. Ukarane firmy reprezentują pełne spektrum produktowe: od mebli wolnostojących oraz tapicerowanych, poprzez meble biurowe i krzesła, aż po meble ogrodowe.

Niedozwolone działania polegały na stosowaniu niedopuszczalnej presji na detalicznych sprzedawców mebli, w celu stosowania przez nich cen wyznaczonych przez producentów. W szczególności sklepom grożono odmową dostaw, jeśli nie będą stosować się do wyznaczonych im cenników.

Postępowanie rozpoczęto wskutek doniesienia złożonego przez kilku sprzedawców detalicznych. Bundeskartellamt ustalił, że w zmowie cenowej uczestniczyła cześć sklepów, jednak postanowił nie nakładać na nich grzywny.

Wysokość grzywien nałożonych na poszczególnych producentów mebli różni się znacznie w zależności od wagi naruszenia oraz wielkości firmy. Ponieważ wszystkie przedsiębiorstwa współpracowały z kontrolującym je urzędem , organ dodatkowo obniżył poziom zastosowanych kar finansowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz