/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PAPIER I CELULOZA

W Estonii zapowiedziano największą inwestycję przemysłową w historii

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Est-FOR
Data: 2017-01-12


Estońska firma Est-FOR Invest ogłosiła zamiar budowy zakładu chemicznego przerobu drewna. Inwestycja o szacunkowej wartości 1 mld euro będzie największą w historii przemysłu tego nadbałtyckiego kraju.

Około 30% powierzchni leśnej Estonii to lasy podmokłe np. olsyOkoło 30% powierzchni leśnej Estonii to lasy podmokłe np. olsyFot. Hannu, CC

Est-For Invest to zupełnie nowy podmiot założony przez największych graczy działających na estońskim rynku drzewnym. Nowa fabryka ma zostać wybudowana do 2022r. i mieć roczną zdolność produkcyjną na poziomie 700 tys. ton celulozy. Oznacza to, że potrzeby surowcowe zakładu sięgną 3 mln m3 drewna.

Jak wynika z informacji podanych podczas konferencji prasowej, surowiec do produkcji pochodzić ma z lasów Estonii i sąsiednich krajów bałtyckich. Dotychczas drewno to było eksportowane, głównie do Skandynawii.  Jak jednak wskazuje zarząd Est-For Invest, przerób drewna na miejscu znacząco zwiększy jego wartość dodaną.

Według wstępnych wyliczeń roczna sprzedaż firmy wyniesie ok. 350 mln euro rocznie i realizowana będzie głównie na rynki zagraniczne. Oznacza to, że inwestycja spowoduje wzrost o ok. 1,5% estońskiego produktu krajowego brutto oraz o ponad 2% eksportu tego kraju. Według planów, budowa fabryki stworzy ok. 800 miejsc z czego ok. 200 bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym. Należy jednak zwrócić uwagę, że jak podano podczas konferencji prasowej, projekt jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i ostatecznych decyzji o skali produkcji jeszcze nie podjęto.

Nowa fabryka produkować będzie celulozę, hemicelulozę i ligninę, które można wykorzystać jako surowce do produkcji nowoczesnych bioproduktów. Planowana technologia jaka ma być zastosowana w nowej fabryce ma należeć do najnowocześniejszych w Europie, dzięki czemu m.in. do minimum ma być ograniczony jej wpływ na środowisko

Est-For Invest OÜ została powołana do życia w październiku ubiegłego roku przez właścicieli takich estońskich przedsiębiorstw jak Lemeks, Caspar Re, Ivard, Kaamos Group, Combiwood oraz Tristafan.

Fabryka będzie drugim zakładem produkcji celulozy wybudowanym w Estonii w XXIw. Pierwszy został wybudowany w latach 2004-2007 w mieście Kunda i produkuje rocznie około 140 tys. ton bielonej chemicznie celulozy. Surowcem do produkcji jest drewno topoli osiki.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz