/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PALETY

Belgijska fima fałszowała palety EUR i EPAL

SGS Germany / EPAL

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: SGS Germany / EPAL
Data: 2017-01-09


Audytorzy niemieckiego oddziału SGS odkryli nielegalną produkcję znakowanych palet w Belgii. Sukces w walce z fałszerzami to wynik niezapowiedzianej kontroli u jednego z belgijskich producentów palet zrealizowanej podczas wspólnej akcji dwóch organizacji zajmujących się certyfikowaniem producentów palet EPAL i UIC.

Palety UIC/EURPalety UIC/EURFot. SGS Germany

W akcji jaka miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w pobliżu granicy belgijsko-holenderskiej, oprócz audytorów SGS reprezentujących UIC uczestniczyli przedstawiciele belgijskiego Komitetu Narodowego EPAL (Belepal) i państwowego Urzędu Nadzoru (Algemene Directie Economische Inspectie). W zakładzie licencjonowanego producenta palet kontrola ujawniła 3700 szt. sfałszowanych palet oraz liczne palety, które były nielegalnie naprawiane. W trakcie trwającej akcji na teren zakładu przyjechała kolejna dostawa palet - czterech tirów z Ukrainy. Ścisłe zgranie terminów przeprowadzonej akcji było możliwe dzięki współpracy z ukraińskimi przedstawicielami EPAL.

Spośród zatrzymanych podróbek, 90% nosiło oznakowanie EUR/EUR lub znaki UIC, 10% znaki EPAL. -Zajęte w Belgii palety są tak złej jakości, że łatwo mogą doprowadzić do obrażeń ciała i uszkodzenia towaru podczas używania - wyjaśnia Stephan Preilowski z SGS Germany.

Niezapowiedziane kontrole w punktach produkcji i handlu paletami to część akcji związanej z kompleksowym zapewnieniem wysokiej jakości palet UIC/EUR podjętej przez licencjodawcę UIC - Rail Cargo Austria. To na jego zlecenie audytorzy firmy SGS sprawdzają jakosć produkowanych w Europie palet dzieki czemu fałszywe palety są usuwane z obiegu. Podobny do belgijskiego przypadek paletowego piractwa w maju 2016r. wykryto w Niemczech. Tam również nielegalną produkcję palet zajmował się licencjonwany producent. Na podjęcie tego typu działań przez UIC mocno naciskał EPAL, który walkę z podróbkami na rynku prowadzi od kilku lat.

UIC (Union Internationale des Chemins de fer) to wraz z EPAL (European Pallet Association) dwie największe w Europie organizacje certyfikujące produkcję standaryzowanych palet drewnianych, czyli tzw. europalet. Obie organizacje certyfikują producentów palet, co gwarantować ma wysoką jakość i bezpieczeństwa stosowania produktów. Certyfikowane palety rozpoznać można po wypalonych znakach oraz specjalnej klamrze kontrolnej, umieszczonej na środkowym wsporniku.

Utylizacja sfałszowanych palet EPALUtylizacja sfałszowanych palet EPALFot. PKN EPAL

O jakość drewnianych palet dba również Polski Komitet Narodowy EPAL. Działania organizacji związane są m.in. kontrolami producentów i punktów handlujących paletami czy szkoleniem np. celników, aby mogli zatrzymywać podróbki już na granicy. PKN EPAL zabiega również o wyeliminowanie z rynku naruszających prawo punktów skupu używanych palet. Jedna z ostatnich spektakularnych akcji miała miejsce 8. listopada ubiegłego roku, kiedy dokonano zniszczenia 722 sztuk palet z Ukrainy, jakie zostały zatrzymane na przejściu granicznym w Dorohusku. Sfałszowane palety przewieziono dwoma tirami w obstawie przedstawicieli Izby Celnej z Białej Podlaskiej i Urzędu Celnego z Lublina oraz przedstawicieli PKN EPAL z Dorohuska do Mielca, gdzie zostały przerobione na zrębki. W sumie wygenerowano ponad 18,5 tony zrębek, które stały się surowcem do produkcji płyt drewnopochodnych.

Polska jest drugim (za Niemcami) producentem palet EPAL na świecie. W 2015r. co trzecia z 74,5 mln palet EPAL wyprodukowana została w naszym kraju. Znaczący jest również nasz udział w naprawach palet EPAL: prawie 17% z blisko 24 mln szt.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz