/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DESIGN

Drewniane tornado – izraelskie nawiązanie do natury

AHEC

Autor:
Źródło: AHEC
Data: 2016-12-19


Najnowszym elementem krajobrazu rozwijającej się dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan jest niezwykły biurowiec Amot Atrium Tower, zaprojektowany przez znanego architekta Moshego Zura. W hallu wejściowym, autorstwa Odeda Halafa, znajdują się spektakularne, przypominające rzeźbę schody z tulipanowca amerykańskiego, które gną się i falują, wywołując wrażenie płynności i ruchu w przestronnym wieżowcu.

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerFot. Itay Sikolski

Nazwa budynku jest odniesieniem do imponującego hallu wejściowego atrium, którego koncepcja obejmowała budowę schodów w kształcie tornada – przyciągającej uwagę rzeźby wprowadzającej element ruchu do prostopadłej, mającej cztery kondygnacje, szklanej bryły foyer. Zgodnie z założeniem Halafa, schody miały również być pozbawione wszelkich widocznych wsporników. To pozornie niemożliwe do wykonania zadanie musiało zostać powierzone ekspertowi odznaczającemu się zarówno właściwą wiedzą i doświadczeniem, jak i niecodzienną kreatywnością.

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerFot. Itay Sikolski

Dwanaście odcieni tulipanowca
Ze względu na złożoność projektu Oded Halaf zlecił wykonanie zadania Tomerowi Gelfandowi, mistrzowi rzemiosła, specjalizującemu się w architektonicznych rozwiązaniach problemów inżynieryjnych. Gelfand posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji skomplikowanych projektów m.in. w drewnie.

Halaf i Gelfand wybrali do tego projektu tulipanowiec amerykański, ponieważ spełniał wszelkie wymagania pod względem barwy. Dodatkowymi czynnikami były właściwości techniczne drewna. -Świeżo cięty tulipanowiec charakteryzuje się różnorodnością naturalnych barw, co mogłoby naruszyć wrażenie płynnego przepływu. Ostatecznie dla potrzeb ujednolicenia wyglądu konstrukcji spośród wszystkich odcieni tulipanowca wybraliśmy dwanaście, które następnie wykorzystaliśmy w modułach tworzących schody - powiedział Gelfand.

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerFot. Itay Sikolski

Ekspresyjne tornado
Zgodnie z projektem, na strukturę schodów składają się dwa połączone elementy, metalowy szkielet i rzeźbiona w drewnie obudowa. Wspólnie wznoszą się ponad recepcją na kształt ekspresyjnego tornada. Począwszy od parteru, płyną w górę ku antresoli pierwszego piętra na wysokość czternastu metrów. Lada recepcyjna służy jako punkt wyjścia dla krętej drewnianej rzeźby. Wykonano ją również z tulipanowca amerykańskiego, podobnie jak balustrady. Pracując nad projektem, Gelfand wymyślił system ciągłych drewnianych profili - pozornie płynnych i elastycznych, w rzeczywistości sztywnych i stabilnych.

-Konstrukcja obejmuje kręcone, piękne pod względem estetyki i funkcjonalne schody oraz formę przypominającą tornado. Zdaje się ono wznosić z lustrzanych ścian hallu wejściowego. Oba elementy łączą się w jeden u szczytu pierwszego piętra. Okrągłe zwieńczenie służy za balkon z widokiem na imponujący hall poniżej. Od góry strukturę zamyka podobny okrągły element - swoiste ukoronowanie tej niezmiernie złożonej kompozycji - opisuje projekt Gelfand.

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerFot. Itay Sikolski

Natura ujarzmiona przez technologię
Trwający cztery miesiące proces montażu schodów był niezwykle precyzyjny. -Ostateczny efekt jest odzwierciedleniem paradoksu współczesnego procesu twórczego. To, co zdaje się być gestem pracującego ręcznie artysty, jest w rzeczywistości wynikiem algorytmicznego przetwarzania danych i efektem połączenia niezliczonych wymiennych elementów. Pozorna dowolność została w pełni skomputeryzowana - opisuje proces tworzenia Gelfand.

-Mimo iż sama konstrukcja wydaje się elastyczna, w rzeczywistości jest bardzo stabilna. Połączenie technologii i rzemieślniczego mistrzostwa dało artystyczny rezultat, zainspirowany drewnem tulipanowca amerykańskiego - podsumowuje Gelfand. -Korzystanie z tych schodów ma być czymś więcej, niż prostym pokonywaniem kolejnych stopni w celu przemieszczenia się z jednego poziomu budynku na kolejny. To również osobliwe doświadczenie, które umożliwia podziwianie całej konstrukcji z każdym kolejnym krokiem - dodaje.

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerFot. Itay Sikolski

Platynowy biurowiec
Wyjątkowy pod względem rozwiązań geometrycznych budynek prezentuje bogato zdobioną, dynamiczną fasadę. Amot Atrium Tower ma 158 m wysokości i 38 pięter powierzchni handlowej. Każde piętro składa się z dwóch skrzydeł otulających widoczny z zewnątrz wspólny szyb windowy. Atrium wznosi się na pełną wysokość budynku, zapewniając kontrolowany dostęp światła dziennego do foyer na każdym piętrze. Dzięki temu pracownicy biurowca mogą podziwiać zapierający dech widok. Ruch widocznych z zewnątrz wind tworzy efekt dynamiki fasady wieżowca.

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerFot. Itay Sikolski

Biurowiec Amot Atrium Tower, w którym znajdują się schody, jako pierwszy w Izraelu otrzymał platynowy certyfikat środowiskowy LEED. Oznacza to, że osiągnął najwyższy możliwy poziom zgodności z gospodarką zrównoważoną i wydajności materiałowej. Instalacja o charakterze organicznym w foyer pasuje tu zatem idealnie. Pracując z tulipanowcem amerykańskim, materiałem stosunkowo lekkim i o wysokim wskaźniku wytrzymałości do masy, Halaf i Gelfand stworzyli nietuzinkową konstrukcję. To nie tylko dzieło sztuki ze względu na niezwykły kształt, ale również przykład perfekcyjnego połączenia rozwiniętego technologicznie projektowania i pracy w drewnie.

Tulipanowiec amerykański

Drewno tulipanowca / fot. AHECTulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to gatunek drewna, który szturmem podbija branżę designu. W ramach projektu „The Wish List” z tulipanowca wykonano temperówki dla Normana Fostera, który był pod wrażeniem „niezwykle jasnego odcienia drewna i rysunku słojów przypominającego marmur”. Drewno bielu tulipanowca amerykańskiego ma kolor kremowobiały i może zawierać delikatne barwne smugi, zaś drewno twardzieli może mieć kolor od jasnożółto-brązowego po oliwkowy. Pod wpływem światła słonecznego oliwkowy kolor może zmienić barwę na brązową. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości tulipanowiec amerykański ma doskonałe właściwości mechaniczne, a jego stosunek wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki.

Drewniane tornado – izraelskie nawiązanie do natury (Zdjęcia: 11)

Drewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewno tulipanowcaDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium TowerDrewniane schody w Amot Atrium Tower

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz