/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Polsko-Rosyjska współpraca w zakresie leśnictwa

Lasy Państwowe

Autor: Marta Nurczyńska-Dałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2016-12-05


Już po raz drugi zorganizowano spotkanie Polsko- Rosyjskiej Grupy Roboczej ds. Leśnictwa. Zespół został powołany w celu realizacji porozumienia o współpracy w dziedzinie gospodarki leśnej.

Polsko-Rosyjska współpraca w zakresie leśnictwaPolsko-Rosyjska współpraca w zakresie leśnictwaFot. Jan Tabor

Przedstawiciele polskiego Ministerstwa Środowiska, wspierani przez ekspertów z Lasów Państwowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa spotkali się z przedstawicielami rosyjskiej Federalnej Agencji Leśnej, aby rozmawiać o gospodarce leśnej w Polsce i Rosji. Wizyta rosyjskiej delegacji trwała od 28. listopada do 2. grudnia. Członkowie grupy roboczej gościli w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz na terenie Puszczy Białowieskiej.

Strona polska i rosyjska zaprezentowały doświadczenia w zakresie inwentaryzacji oraz monitoringu zasobów przyrodniczych, a także ochrony różnorodności biologicznej. Rozmawiano również o systemach edukacji leśników w obu krajach i modelach leśnictwa w Polsce i Rosji. Głównym tematem rozmów były jednak lasy i ochrona klimatu, szczególnie w kontekście COP21 w Paryżu oraz COP22 w Marrakeszu.

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego grupy, w prezentacji na temat projektu leśnych gospodarstw węglowych, podkreślił, że dla Polski niezwykle ważna jest współpraca w zakresie zwiększania potencjału adaptacyjnego lasów. Jest to szczególnie ważne w świetle procesów globalnych oraz podpisanego Porozumienia Paryskiego, które otwiera nowe możliwości na promocję wzrostu udziału gospodarki leśnej w stabilizacji i obniżaniu koncentracji CO2 w atmosferze ziemskiej.

Spotkanie było także okazją do rozmów na temat współpracy oraz pozwoliło zidentyfikować obszary wspólnych zainteresowań. Polska i Rosja prezentują odmienne modele leśnictwa. Rosja jest krajem posiadającym dużą lesistość (ok. 45 proc.) oraz ogromne w skali terytorialnej zasoby leśne, stanowiące blisko 80 proc. lasów Europy i ok. 20 proc. lasów świata. Leśnictwo w Polsce prezentuje natomiast wysoki poziom praktyk w zakresie zrównoważonej gospodarki leśnej. Dlatego obie strony liczą na dalszy rozwój współpracy w celu wymiany doświadczeń.

Na terenie Puszczy Białowieskiej eksperci z Rosji zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem systemu ochrony przeciwpożarowej w nadleśnictwach Browsk i Białowieża, a także z działaniami na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, edukacji leśnej i udostępniania turystycznego lasów. Rosjanie odwiedzili także Rezerwat Ścisły w Białowieskim Parku Narodowym.

Porozumienie między polskim Ministerstwem Środowiska a rosyjskim Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Ekologii w dziedzinie gospodarki leśnej zostało podpisane 21. listopada 2013r. Celem porozumienia jest rozwój efektywnej współpracy długoterminowej w dziedzinie gospodarki leśnej, w tym doświadczeń związanych z użytkowaniem i ochroną lasów. Natomiast zadaniem działającej w ramach Memorandum Polsko–Rosyjskiej Grupy Roboczej ds. Leśnictwa jest wypracowanie obszarów kooperacji oraz wytyczenie kierunków i realizowanie konkretnych działań, jakie prowadzone będą w ramach współpracy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz