/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
STOLARSTWO

Drewniane meble w nowej odsłonie - Renowacja i konserwacja.

Autor: oprac. red
Źródło: Drewnochron
Data: 2016-11-24


Od kilku lat na rynku wyposażenia wnętrz króluje trend na przywracanie świetności nadgryzionym zębem czasu meblom. Kiedy półki sklepowe nie świecą pustkami, bardzo chętnie dokonujemy renowacji starych mebli. Dlaczego?

Drewniany stolik po renowacjiDrewniany stolik po renowacjiFot. D.Jabłoński

-Czysta przyjemność. Osoby odnawiające meble przychodzą do nas głównie z dwóch powodów - tłumaczy Rafał Pyster z Fundacji Materia Fab Lab. -Po pierwsze, chcą powrócić do korzeni i uciec od codzienności, analiz, komputerów, raportów. Majsterkowanie i rękodzieło staje się dla nich naturalną formą uzupełnienia własnych potrzeb materialnych. Jeżeli ktoś szuka stolika nocnego, może pójść do sklepu lub samodzielnie go stworzyć. W renomowanych sklepach takie meble kosztują fortunę. Dla osób lubiących wyzwania, renowacja to również kwestia ambicji. Liczy się to, że zrobili to sami. Ludzie zaczynają dostrzegać plusy wynikające z samodzielnej pracy ze starymi meblami. Relaksują się, wpadają w wir szlifowania. Absurdalnie, jest to dla nich czysta przyjemność.

Ten sam stolik przed renowacjąTen sam stolik przed renowacjąFot. D.Jabłoński

Niezbędne narzędzia w zasięgu ręki 

Zmieniła się też dostępność produktów służących do przygotowania mebla do konserwacji. Uzupełnienie domowego warsztatu stolarskiego o szlifierkę taśmową lub mimośrodową czy opalarkę, dzięki którym w szybki i prosty sposób ściągniemy zewnętrzne powłoki polakierowanego drewna, nie wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Coraz częściej można również skorzystać z profesjonalnie wyposażonych miejsc udostępnianych przez pasjonatów rękodzieła. Takim miejscem jest m.in. warsztat coworkingowy Materia Fab Lab we Wrocławiu, który prócz szkoleń oferuje także możliwość indywidualnego majsterkowania. 

 Surowy charakter

Oprócz narzędzi konieczna jest też znajomość produktów, potrzebnych do renowacji mebli. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, do wyboru mamy oleje lub lakiery do drewna. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem, wybieranym głównie przez profesjonalistów, jest wosk. Jeżeli drewno ma zachować pierwotny charakter, warto sięgnąć po olej impregnujący, tzw. pokost lniany. Mebel zaimpregnowany pokostem będzie doskonale zabezpieczony przed wilgocią, a zarazem nie będzie posiadał lakierowej powłoki. 

Odnowione stare meble cieszą okoOdnowione stare meble cieszą okoFot. K.Jabłońska

Gdzie jest prawdziwe drewno?

Decydując się na odnowę starych mebli, dbamy o środowisko, recyklingując to, co ktoś uznał za nieprzydatne. Nie przyczyniamy się również do procesu konsumpcjonizmu, który licząc na efekty sprzedażowe obniża jakość, oferując klientom atrakcyjne ceny. -Coraz bardziej popularne, przystępne cenowo meble, rzadko kiedy są produkowane z litego drewna, tak, jak było to w przypadku większości mebli sprzed II wojny światowej - komentuje Rafał Pyster. -Dlatego każdego miłośnika drewna dosłownie boli, gdy patrzy na stare drewniane meble lądujące na śmietniku, zamieniane na nową płytę MDF. 

 W zależności od stanu mebla, kompletna renowacja wymaga od osoby, która się jej podejmuje, wielu godzin spędzonych sam na sam z meblem, szlifierką, olejami i lakierami. Jednak jeśli efekt sprosta naszym wymaganiom - satysfakcja gwarantowana.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

stolarstwo [1]

Warto ratować stare meble, bo posiadają jak się mówi "duszę".
Ja się zajmuję tą tematyką od wielu lat i namawiam do ratowania starych przedmiotów drewnianych, by służyły następnym pokoleniom.
Serce boli jak się widzi, że niektórzy po prostu rąbią i palą w piecu takie stare meble.
Media również powinny propagować tą tematykę i dobrze, że drewno.pl porusza ten temat.

jk [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-14 17:01:18

Zgłoś nadużycie

nowe meble

Zgadzam sie, razem z zoną lubimy odnawiać meble, wosk z saicos świetnie wyglada ne meblach, my własnie zazwyczaj bierzemy ciemniejszy odcień, aby pasowały nam mbeleki później do aranżacji. Naprawdę w łatwy i tani sposób można śwetnie odnowić stare meble.

Adam [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-04-23 11:45:25

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz