/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe korzystają z prawa pierwokupu nieruchomości leśnych

Autor: oprac. red
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2016-11-24


Lasy Państwowe korzystają z nowo przyznanego im prawa pierwokupu prywatnych nieruchomości leśnych. I łamią prawo nie informując publicznie o takich transakcjach - informuje Gazeta Prawna.

Lasy Państwowe korzystają z prawa pierwokupu nieruchomości leśnychLasy Państwowe korzystają z prawa pierwokupu nieruchomości leśnychFot. D.Jabłoński

30. kwietnia 2016r. weszła w życie zmiana ustawy o lasach, na mocy której wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości leśnych, muszą być przeprowadzane z uwzględnieniem prawa ich pierwokupu przez Lasy Państwowe. Leśny monopolista zyskał też prawo kwestionowania cen na jakich umowy zostały zawarte.

 

W trakcie sześciu miesięcy obowiązywania nowelizacji ustawy o lasach Notariusze zgłosili w nadleśnictwach PGL Lasy Państwowe 3800 zawiadomień o warunkowych umowach sprzedaży oraz 490 zawiadomień o jednostronnych czynnościach prawnych oraz umowach innych niż umowa sprzedaży nieruchomości, których całość lub część uznano za las. 

 

W 55 przypadkach nadleśniczowie wystąpili do dyrektora generalnego o zgodę na nabycie, ostatecznie Lasy Państwowe 15 razy skorzystały z prawa pierwokupu. W dwóch przypadkach zakwestionowana została cena transakcji, a sprawy skierowane zostały do sądu.

 

Korzystając z pierwokupu Lasy Państwowe łamią prawo nie informując w Biuletynie Informacji Publicznej ile zapłaciły za skorzystanie z pierwokupu, jakiej wielkości działki leśne nabyły i gdzie są te grunty położone. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Prawo I Sprawiedliwość

Prawo I Sprawiedliwość

szu [43]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-26 20:06:10

Zgłoś nadużycie

Sprzedaż ziemi i lasów bez ograniczeń w obce ręce... [1]

....Platforma obywatelska

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-27 08:16:17

Zgłoś nadużycie

A myślałem że każdy decyduje o swoim lesie komu sprzeda i za ile....

o ile z perspektywy sprzedającego prawo pierwokupu przez lasy mu nie przeszkadza o tyle ingerowanie i kwestionowanie ceny przez lasy już jest wysoce niezasadne!!! Więc przestań pier... i wychwalać popierdolony pomysl PIS-U w niebiosa!!!!!

szu [43]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-28 21:20:54

Zgłoś nadużycie

W końcu mamy bezstronne sądy [1]

Jeżeli zakwestionowanie ceny, jak czytamy w artykule, skutkuje skierowaniem sprawy dą sądu, to nie widzę tutaj niczego niewłaściwego. W końcu mamy te niezawisłe sądy czy nie? Niezasadne byłoby, gdyby polskie lasy przechodziły bez żadnych ograniczeń w ręce obcokrajowców. Mamona to nie wszystko. Wreszcie mamy rząd, który porządkuje tę stajnię Augiasza po rządach Platformy (pseudo)Obywalskiej.

Kayugroup, Monachium [6]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-30 09:41:07

Zgłoś nadużycie

No tak tylko spójrz na sprawę w ten sposób że nikt bogaty lasu nie sprzedaję

przeważnie jest to biedny rolnik który chcial las upłynnić w dwa tygodnie a nie jak to będzie w sądzie dwa lata i bogi raczą wiedzieć jak się sprawa skończy.(pseudo)Prawo i Sprawiedliwość

szu [43]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-30 10:08:47

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz