/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

Powstaje Stowarzyszenie Drewnianych Domów Prefabrykowanych

Autor: oprac. red
Źródło: SDDP
Data: 2016-11-23


W Czarnkowie odbyło się spotkanie związane z inicjatywą założenia Stowarzyszenia Drewnianych Domów Prefabrykowanych. Wysoka frekwencja zaskoczyła nawet organizatorów.

W Czarnkowie odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Stowarzyszenia Drewnianych Domów PrefabrykowanychW Czarnkowie odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Stowarzyszenia Drewnianych Domów PrefabrykowanychFot. SDDP

Na spotkanie inicjujące powstanie nowej organizacji przyjechało ponad 70 przedstawicieli reprezentujących producentów domów prefabrykowanych. 

 

Stowarzyszenie Drewnianych Domów Prefabrykowanych (SDDP) chce zmienić rzeczywistość społeczno-gospodarczą w Polsce, która nie tylko utrudnia działalność przedsiębiorcom branży domów prefabrykowanych, ale staje również na przeszkodzie w realizacji marzeń wszystkim tym, którzy chcą mieć w Polsce dom z drewna.

 

-Zaskoczyło nas niezwykłe zainteresowanie i frekwencja na pierwszym spotkaniu - mówi Marek Beśka z firmy STO Polska, która jest jednym z inicjatorów powołania SDDP. -Przyjechało 70 przedstawicieli firm, a wciąż dostajemy informacje o kolejnych, które są zainteresowane członkostwem. To pokazuje skalę tej branży i potrzebę wspólnego działania na rzecz dobrego prawa budowlanego, kształcenia fachowców czy promocji budownictwa w technologii pozwalającej wznosić obiekty szybko i uzyskiwać świetne parametry ekologiczne i energetyczne.

Nowa organizacja bazuje na doświadczeniach i skuteczności działania Europaischen Fertigbauverband - europejskiej organizacji zrzeszającej branżę domów prefabrykowanych i zamierza dołączyć do jego struktur. 

 

Zebrane od uczestników informacje pozwalają szacować, że w Europie mamy do czynienia z boomem na ekologiczne domy prefabrykowane. Niestety trend ten nie dotyczy Polski. -W dużo mniejszych Czechach buduje się rocznie około 2500 budynków z drewna, a w Polsce statystyki mówią o 500. Resztę Polacy wznoszą za granicą i to chcemy zmienić - mówił na spotkaniu Marek Beśka.

 

-Z naszych fabryk w Czarnej Wodzie i Czarnkowie sprzedajemy na cały świat około 2,5 mln m3 drewnopochodnych płyt izolacyjnych rocznie, co wystarcza przy budowie 25.000 domów. Znaczna liczba tych domów budowana jest przez polskie firmy, ale niestety głównie poza Polską - zauważa Michał Komorowski z firmy STEICO, w siedzibie której odbyło się pierwsze spotkanie inicjujące powstanie Stowarzyszenia Drewnianych Domów Prefabrykowanych. 

 

-Polska jest bardzo ważnym ośrodkiem rozwoju branży prefabrykowanych domów, bo to w Polsce funkcjonują największe fabryki komponentów, tj. płyty konstrukcyjne Pfleiderer, Swiss Krono, belki dwuteowe i płyty izolacyjne STEICO, swoje fabryki mają w naszym kraju również liderzy w produkcji stolarki. Wszyscy tworzymy więc naturalny klaster producentów i wykonawców i częściej ze sobą współpracujemy niż konkurujemy i często spotykamy się na placach budowy w różnych zakątkach Europy, dlatego chcemy się integrować w kraju, by być jeszcze silniejsi w strukturach europejskich - zauważa Waldemar Motyka, prezes zarządu STEICO CEE. 

 

Wśród firm zainteresowanych tworzeniem Stowarzyszenia jest wielu liderów produkcji domów prefabrykowanych np. Dan-Wood House, Unihouse, Wolf Haus czy Budizol, ale również mniejsze (choć bazujące na bardzo zaawansowanej, zautomatyzowanej technologii prefabrykacji) np. Ecologiq, Zetbeer czy Ecoreadyhouse. 

 

-Taka reprezentacja daje duży potencjał ekspercki, który będzie jeszcze wzmocniony współpracą z uczelniami technicznymi - mówi Marek Beśka. -Chcemy rozpocząć wspólnie prace związane ze stworzeniem polskich wytycznych technicznych dotyczących budownictwa drewnianego prefabrykowanego, których obecnie brakuje wykonawcom.

 

Wśród celów powołanego stowarzyszenia jest również stworzenie projektu pierwszego osiedla domów pokazowych w Warszawie, które pozwoli przekonać użytkowników do technologii prefabrykowanej. SDDP chce także organizować szkolenia dla architektów, inspektorów nadzoru budowlanego oraz wykonawców.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz