/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
ARANŻACJA WNĘTRZ

Tam zagrzeje miejsce na dłużej, czyli gdzie umieścić kominek?

Autor:
Źródło: Kratki
Data: 2016-11-20


Decyzja o posiadaniu kominka w domu ściśle wiąże się również z wyborem miejsca, w którym zostanie umieszczony. Jako sprawne urządzenie grzewcze musi jednak spełniać kluczowe wymogi techniczne, a więc jego lokalizacja nie może być przypadkowa. Nie oznacza to jednak ograniczenia funkcji dekoracyjnej. Poza najpopularniejszym rozwiązaniem, czyli kominkiem w centrum salonu, coraz częściej stosuje się także nietypowe rozwiązania, pozwalające optymalnie połączyć funkcjonalność i estetykę tego urządzenia.

Czy kominek musi znajdować się w salonie? Niekoniecznie...Czy kominek musi znajdować się w salonie? Niekoniecznie...Fot. Kratki

W projektach nowych domów miejsce na kominek najlepiej wyznaczy architekt, który weźmie pod uwagę naszą wizję wymarzonego wnętrza, wymagania prawne oraz warunki montażowe. Jeśli jednak z różnych powodów nie możemy zdecydować się na kominek opalany drewnem, dobrym rozwiązaniem będzie wybór biokominka. Miejsce dla tego innowacyjnego urządzenia możemy wybrać samodzielnie, a nawet wielokrotnie je zmieniać. 

Koza w salonieKoza w salonieFot. Kratki

Tradycyjnie lub z nutą ekstrawagancji

Kominek usytuowany w centralnym punkcie domu najlepiej spełni swoją funkcję grzewczą - możliwe będzie naturalne, równomierne rozprowadzenie ciepła na dużą powierzchnię. Zastanawiając się nad innym miejscem dla tego urządzenia, należy pamiętać o kilku sprawach. -Najlepiej, aby kominek znajdował się blisko komina, bowiem przewód odprowadzający spaliny powinien mieć jak najmniej załamań. Należy też zwrócić uwagę na podłoże - powinno wytrzymać obciążenie do nawet 900 kg - w zależności od specyfiki wkładu i obudowy. Pod podłogą nie mogą również znajdować się instalacje elektryczne czy grzewcze - mówi Sylwester Kałwiński, ekspert marki Kratki.

Wkład kominkowy w salonieWkład kominkowy w salonieFot. Kratki

 

Umiejscowienie kominka naprzeciwko dużych przeszkleń lub między oknami, czyli tam, gdzie pomieszczenie najbardziej się wychładza, pozwoli zminimalizować straty ciepła. Popularnym rozwiązaniem jest również montaż kominka w rogu pokoju lub na granicy dwóch pomieszczeń. -W tym przypadku najlepiej zamontować wkład z podwójnym lub nawet potrójnym przeszkleniem, co umożliwia podziwianie pełnej wizji ognia z każdej strony - dodaje ekspert.

Wkład kominkowy w zabudowie kaflowej w salonie kąpielowymWkład kominkowy w zabudowie kaflowej w salonie kąpielowymFot. Kratki

 

Ciepła atmosfera w sypialni i w łazience

Nastrojowa aura, którą tworzy kominek, może być ogólnodostępna dla gości zgromadzonych w salonie, ale także zarezerwowana jedynie dla domowników. W nowoczesnych projektach domów kominki umieszcza się również w dużych sypialniach lub salonach kąpielowych. -Dla tego typu pomieszczeń dobrym pomysłem będzie także montaż pieca wolnostojącego, czyli popularnej kozy. Stanowić ona będzie nie tylko wydajne źródło ciepła, ale także niezwykle oryginalną dekorację wnętrza. Poza tym zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny wkład z obudową. Współczesne kozy charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi i czystością spalania, ale też nowoczesnym designem, co pozwoli dopasować je zarówno do klasycznych, jak i awangardowych aranżacji. Takie urządzenia można również łatwo zdemontować i umieścić w innym pokoju - przekonuje Sylwester Kałwiński. 

Biokominek w sypialniBiokominek w sypialniFot. Kratki

 

Gdzie tylko chcesz - biokominek 

Dla mieszkańców bloków lub apartamentowców posiadanie kominka wydaje się być niemożliwe ze względu na wymagania techniczne - dostęp do komina. Nie oznacza to jednak, że w takich warunkach wykluczony jest komfort przyjemnego ciepła i wizja prawdziwego ognia. Jeśli nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka, alternatywą jest biokominek, czyli urządzenie zasilane ekologicznym biopaliwem.

Biokominek w łazienceBiokominek w łazienceFot. Kratki

-Biokominki nie wymagają żadnej instalacji, ponieważ nie produkują dymu ani sadzy, a jedynie znikomą ilość dwutlenku węgla i pary wodnej. Paliwo spala się całkowicie i bezzapachowo, co zapewnia wygodę obsługi i ogranicza kwestie czyszczenia do minimum. Obecnie na rynku dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i wiszące czy pod zabudowę, a więc jest to urządzenie, które można wykorzystać w nawet najbardziej niekonwencjonalnych wnętrzach. Większość modeli ma ergonomiczny kształt, są również takie o niewielkich rozmiarach, dostosowane do ustawienia np. na szafce lub przeznaczone do powieszenia na ścianie. Niektórzy producenci oferują również stworzenie biokominka według indywidualnego projektu, zarówno w kwestii wymiarów jak i wyglądu, co daje możliwość stworzenia niebanalnej aranżacji - dodaje ekspert marki Kratki. Biokominki z powodzeniem sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, łazience, a także na tarasie lub balkonie.

Tam zagrzeje miejsce na dłużej, czyli gdzie umieścić kominek? (Zdjęcia: 15)

Czy kominek musi znajdować się w salonie? Niekoniecznie...Koza w salonieWkład kominkowy w salonieWkład kominkowy w zabudowie kaflowej w salonie kąpielowymBiokominek w sypialniBiokominek w łazienceWkład kominkowy w aneksie jadalnymWkład kominkowy w zabudowie kaflowej w kuchniWkład kominkowy narożnikowy w salonieWkład kominkowy w sypialniBiokominek w sypialniBiokominek w sypialniDwustronny biokominekBiokominek w aneksie jadalnymBiokominek w aneksie jadalnym

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Biokominek, Paliwo do biokominka

U mnie niestety nie było wyjścia musiałem zastosować biokominek, chociaż w domu rodzinnym zawsze miałem tradycyjny kominek i klimat był całkiem inny, tzn. lepszy, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Ratuję się jeszcze paliwem lux fire, który wygląda w miarę naturalnie. Więc tragedii nie ma :)

Kamil [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-22 09:51:51

Zgłoś nadużycie

biokominek, biopaliwo

My z mężem zdecydowaliśmy się od razu na biokominek z uwagi na małą powierzchnię salonu. I nie ukrywam jesteśmy zadowoleni z inwestycji. Gorzej było ze znalezieniem dobrego biopaliwa. Bo albo są drogie albo naprawdę dają intensywną, nieprzyjemną woń w pomieszczeniu. Znajomi też mają biokominek i polecili spróbować lux fire. I zapachu nie czuć, płomień też wygląda całkiem naturalnie więc póki co stosujemy.

Viola [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-10-30 12:49:09

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA